Condiții inumane | Marcos Baghdatis s-a prăbușit pe teren în timpul unui meci jucat la temperaturi de peste 40 de grade VIDEO

Săptămână grea pentru jucătorii și jucătoarele de tenis: dacă în Regatul Unit, la Eastbourne sau Southsea, ploaia le-a forțat pe jucătoare să joace câte două tururi în aceeași zi, americanca Lauren Davis testându-și serios limitele, joi, cu șase seturi disputate în trei partide (2 la simplu, 1 la dublu), în Turcia s-a jucat pe caniculă, iar vineri, condițiile au fost prea grele chisr și pentru un jucător recunoscut pentru condiția sa fizică și pentru capacitatea de a duce la bun sfârșit meciuri în care suferă de crampe sau în care este accidentat. Baghdatis s-a prăbușit pe teren din cauza căldurii sufocante.

Marcos Baghdatis (32 ani, 79 ATP) a dat semne de slăbiciune fizică de-a lungul întregii partide cu japonezul Yuichi Sugita (66 ATP): se clătina în scaun la schimburile de teren, cu două prosoape cu gheață puse pe cap.

Chiar și așa, cipriotul a revenit după ce a pierdut primul set (3-6) și a forțat decisivul, cu un tiebreak câștigat 9-7. În setul trei însă, la scorul de 4-1 și egalitate pentru nipon, Baghdatis a căzut din picioare imediat după ce a lovit un forehand, iar organizatorii s-au grăbit să aducă umbrele, multă gheață și o targă în jurul jucătorului care abia dacă a mai putut să întindă mână după prosop.

Sugita a obținut astfel calificarea în finala turneului disputat pe iarbă.

Marcos Baghdatis va juca împotriva britanicului James Ward (1069 ATP) în primul tur al turneului de la Wimbledon. Cipriotul a fost trimis pe jumătatea a doua a tabloului în cadrul tragerii la sorți, astfel încât meciul său va fi programat marți. Finalistul ediției 2006 a Australian Openului va juca și la dublu, alături de Malek Jaziri, cei doi urmând a întâlni perechea Paire / Darcis.

Publicat: 30 06. 2017, 17:41
Actualizat: 30 06. 2017, 19:21