Complexul Williams! Halep a pierdut o nouă ocazie să câștige în fața celei mai tari familii din tenisul feminin

Simona a condus tot meciul, dar fostul lider WTA a devenit de fiecare dată, scor: 6-4, 5-7, 3-6

Numele de Williams îi provoacă încă neplăceri Simonei Halep în circuitul WTA. Aflată pe val în ultimele luni, jucătoarea din Constanța a întâmpinat totuși dificultăți atunci când a avut în față una din cele două surori Williams, Serena sau Venus. Nu pentru că jocul nu i-ar fi mers, ci pentru că pur și simplu a apărut un blocaj, poate un complex.

După ce a fost învinsă de Serena de două ori în acest an, Simona a pierdut ieri și cu Venus, în turul trei al turneului de la Tokyo. De această dată, Halep a cedat dramatic, scor 6-4, 5-7, 3-6. Pentru eleva lui Adrian Marcu jocul a fost ceva de genul „game-ul și ocazia”, care în final s-au răzbunat, ca la fotbal! Simona a avut 1-0 la seturi și avantajul unui break atât în setul secund (n.r. în trei rânduri!), cât și în decisiv. Venus a revenit însă de fiecare dată, iar la final a câștigat neașteptat până și pentru ea. Astfel, Simona a ajuns la un 0-6 cu familia Williams în WTA, suferind câte trei înfrângeri cu fiecare în parte.

Fără Simona Halep, dar cu Sorana Cîrstea

Dacă turneul de la Tokyo s-a încheiat ieri pentru Halep, în schimb, Sorana Cîrstea urma să joace și în această dimineață în Japonia. Meciul din turul trei cu Svetlana Kuznetsova s-a întrerupt ieri din cauza ploii, la 4-1 pentru româncă. În cazul unei victorii, Cîrstea va juca tot azi, în sferturi, cu învingătoarea dintre Petra Kvitova și Madyson Keys.

Publicat: 26 09. 2013, 03:00
Actualizat: 26 09. 2013, 03:00