Clipe teribile pentru Gabriela Ruse la Portoroz! Sportivei i-a izbucnit sângele din nas, apoi a pierdut meciul | VIDEO

Gabriela Ruse (România, 96 WTA) a pierdut un meci de coșmar în primul tur al turneului WTA 250 de la Portoroz (Slovenia), 1-6, 6-4, 4-6 cu Lesia Tsurenko (Ucraina, 92 WTA).

Gabrielei Ruse i-a dat sângele pe nas într-un moment foarte important al meciului, la 1-6, 6-4, 3-4, în timp ce românca se afla la serviciu! Gabi a folosit un prosop pentru a opri sângerarea, iar apoi nu s-a mai putut concentra și a pierdut partida.

Acesta a fost al treilea meci disputat de Grabriela Ruse la turneul dotat cu premii în valoare totală de 203.024 de euro. Românca a mai jucat două partide în calificări, înainte de a obține biletul pentru tabloul principal.

Gabriela Ruse a trecur prin clipe de coșmar, după ce i-a izbucnit sângele din nas la meciul cu Lesia Tsurenko. După acest moment, Ruse nu a mai luat niciun game și a pierdut cu 1-6, 6-4, 4-6.

Ruse și Tsurenko au disputat un meci maraton, care s-a întins pe durata a două ore și 56 de minute. Gabriela a fost afectată de efortul depus și nu s-a mai putut bate de la egal la egal cu Lesia.

Ana Bogdan, victorie mare la Portoroz

În schimb, Ana Bogdan a reușit o victorie mare la debutul în turneul de la Portoroz, învingând-o pe Ajla Tomljanovic, sfert-finalistă la US Open 2022, scor 7-5, 4-6, 6-1! Bogdan a servit formidabil și a reușit un număr impresionant de ași (10), făcând trei duble greșeli! De partea cealaltă, Tomljanovic a expediat doar doi ași și a comis patru duble greșeli.

În optimile de finală ale turneului WTA de la Portoroz, Ana Bogdan va da peste câștigătoarea partidei Tamara Zidansek (Slovenia, 91 WTA) – Anastasia Zakharova (Rusia, 160 WTA). Sportiva din Sinaia și-a asigurat un premiu de 3.065 de euro, iar dacă va câștiga și meciul următor va fi recompensată cu 5.000 de euro.

Publicat: 13 09. 2022, 19:34