Cîrstea, victorie de senzație la Istanbul! Sorana a eliminat campioana en-titre și s-a calificat în „optimi”

Încet-încet, Sorana Cîrstea (138 WTA) redevine superjucătoarea care a fost în urmă cu trei ani! Sorana a reușit marți seară, în primul tur la Istanbul, cea mai importantă victorie din 2016, învingând o jucătoare mai bine clasată cu 95 de locuri decât ea, pe Lesia Țurenko (Ucraina, 43 WTA), scor 6-3, 6-4.

Cîrstea trece în optimile de finală la Istanbul, turneu WTA dotat cu premii în valoare de 250.000 de dolari, după un succes răsunător atât prin prisma scorului, cât și a numelui jucătoarei eliminate. Țurenko era campioana din 2015 a competiției, atunci când s-a impus în finala cu Urszula Radwanska (Polonia, 128 WTA), scor 7-5, 6-1.

Meciul de la Istanbul WTA, turneu desfășurat pe zgură, a avut un început echilibrat, fără break până la 4-3 pentru Sorana. Jucătoarea din Târgoviște i-a luat serviciul adversarei, iar break-ul reușit a fost decisiv pentru soarta primei manșe. Setul secund părea mult mai complicat, Lesia conducând cu 3-1 la un moment dat.

Nicio problemă pentru „Sori”, care s-a dezlănțuit cu o serie de 3 game-uri la rând, preluând astfel controlul. Ucraineanca a egalat la 4, dar n-a mai putut ține pasul cu Sorana Cîrstea, sportiva noastră adjudecându-și următoarele două jocuri: 6-3, 6-4 după o oră și 20 de minute de joc.

Sorana e pusă pe fapte mari în sezonul de zgură, asta după ce a mai reușit un rezultat excelent pe suprafața roșiatică în 2016, prin semifinala atinsă la Rio de Janeiro (4-6, 4-6 cu Shelby Rogers din SUA). Cîrstea se va duela pentru un loc în „sferturile” de la Istanbul cu reprezentanta gazdelor Cagla Buyukakcay (118 WTA), într-un meci programat joi.

Pentru calificarea în „optimi”, Sorana a fost recompensată cu un cec în valoare de 3.400 de dolari și 30 de puncte WTA. Românca a venit din calificări la turneul din Turcia, învingându-le în faza respectivă pe Pemra Ozgen (Turcia, 335 WTA), scor 6-1, 6-0, și pe Basak Eraydin (Turcia, 242 WTA), scor 7-5, 6-3.

Publicat: 20 04. 2016, 08:13
Actualizat: 20 04. 2016, 09:34