Cîrstea, victoria 400 din carieră! „Sori” s-a calificat în sferturile turneului de la Linz după un tie-break incredibil: „A fost cel mai lung din viața mea!”

Avem două reprezentante în sferturile de finală ale turneului WTA de la Linz (Austria), după ce Sorana Cîrstea (37 WTA) a învins-o joi seară pe Natalia Vikhlyanțeva (Rusia, 69 WTA), scor 7-6(14), 6-4, obținând a 400-a victorie a carierei! Cealaltă jucătoare din România, calificată în sferturi încă de miercuri, este Mihaela Buzărnescu (105 WTA).

Sorana, victorioasă după două ore și 12 minute

Cîrstea (27 de ani) a făcut un meci atipic în optimile de finală ale turneului de la Linz, dotat cu premii în valoare de 250.000 de euro! Deși s-a impus în minimum de seturi, Sorana a avut nevoie de două ore și 12 minute pentru a-și adjudeca victoria. Asta pentru că partida cu tânăra rusoaică Vikhlyanțeva (20 de ani) a fost una disputată, în care game-urile lungi au făcut deliciul spectatorilor.

Cîrstea a salvat cinci mingi de set

„Sori” a câștigat un prim act teribil, de o oră și 20 de minute, în care a salvat nu mai puțin de cinci mingi de set! Românca a rezistat eroic deși rusoaica a condus în tie-break cu 4-6, 5-6, 7-8, 9-10 și 13-14, apoi a fost mai lucidă și a convertit punctul decisiv la 15-14, după ce ratase la rându-i cinci mingi de set. În manșa secundă, Cîrstea a reușit break-ul repede și nu a mai lăsat loc de dramatism, trecând de Vikhlyanțeva cu 7-6(14), 6-4.

Sorana Cîrstea, după victoria cu numărul 400: „La un moment dat nu mai știam cât e scorul”

Sorana a atins o bornă impresionantă, obținând victoria cu numărul 400 în circuitul WTA. După meci, sportiva din Târgoviște a comentat desfășurarea scorului din setul inaugural: „Cu siguranță că a fost cel mai lung tie-break din viața mea! La un moment dat nici nu mai știam cât e scorul. A fost o luptă strânsă, sunt bucuroasă pentru calificare”.

Când se joacă „sferturile” româncelor de la Linz

Sorana Cîrstea ar putea ajunge în a doua ei semifinală din 2017, dar pentru asta trebuie să o elimine pe Magdalena Rybarikova (Slovacia, 28 WTA), într-un meci programat vineri, în jurul orei 21:00. Partida va fi transmisă de Eurosport, la fel ca și sfertul de finală dintre Mihaela Buzărnescu și elvețianca Belinda Bencic (ora 15:00).

Publicat: 13 10. 2017, 09:20
Actualizat: 13 10. 2017, 09:52