Cîrstea și Gallovits, stop în sferturi

Eleva Alinei Tecșor s-a înclinat după două ore și 18 minute, scor 2-6, 6-4, 6-7/6, deși recuperase fantastic, de la 3-5 în setul decisiv, când a rămas în meci deși adversara a avut în două rânduri șansa de a încheia conturile, pe propriul serviciu. Cîrstea a avut apoi la rându-i două ocazii de victorie, la 6-4 și serviciul în tie-break, dar avea să piardă următoarele patru puncte.

În aceeași fază, Edina Gallovits s-a înclinat împotriva principalei favorite, totodată numărul 30 mondial, Flavia Pennetta, scor 6-7/4, 1-6. Timișoreanca aflată pe 69 în WTA a contablizat multe realizări în primul set, punctând deseori cu forehand-ul, dar a comis câteva erori capitale în tie-break. Mai apoi, zdrunciantă la capitolul încredere, a capitulat în fața italiencei.

Cîrstea și Gallovits au agonisit la Acapulco 35 de puncte WTA și 4.065 de dolari fiecare.

Publicat: 29 02. 2008, 03:00
Actualizat: 29 02. 2008, 15:31