Cîrstea părăsește turneul, după 5-7, 0-6 cu Radwanska. Greu din nou pentru Simona, dar s-a calificat: Halep – Kanepi 6-4, 3-6, 7-6. Niculescu e și ea în optimi la Doha

UPDATE 23:20 Sorana – Radwanska 5-7, 0-6. Cîrstea n-a reușit să se califice în fața favoritei cu numărul 2 de la Doha, Agnieszka Radwanska. Românca a început curajos și a condus cu 5-4 în primul set. Din păcate, acolo a fost momentul în care totul s-a prăbușit. Sorana a avut două mingi de set, pe care însă le-a irosit.

Cu un psihic foarte tare și un joc nemțesc, Radwanska și-a adjudecat setul cu 7-5, iar în setul 2 a defilat. Demoralizată, Sorana Cîrstea n-a reușit să mai câștige nici măcar un game, iar aventura sa la Doha se oprește aici.

UPDATE 23:12 Sorana – Radwanska 0-4, în setul doi. Joc foarte solid al polonezei

UPDATE 22:54 Radwanska s-a impus u 7-5 în primul set. Momentul decisiv a fost la 5-4 pentru Sorana, când Cîrstea a ratat două mingi de set

UPDATE 22:45 Sorana  – Radwanska 5-5. Poloneza egalează după ce Cîrstea a avut două mingi de set

UPDATE 22:28 Cîrstea – Radwanska 4-3. Încă un game alb obținut de Sorana

UPDATE 22:21 Sorana  – Radawanska 3-2. Game alb reușit de Cîrstea, după o evoluție plină de încredere

• UPDATE 22:00 A început meciul Soranei

UPDATE 21:15 MECI SIMONA HALEP! Românca a trecut cu greu de Kanepi în decisiv, scor 7-6, după ce a fost condusă cu 3-5

UPDATE 20:30 SET KANEPI! – Kanepi a recuperat un set în fața lui Halep, scor 3-6

UPDATE 19:50 SET Simona Halep! Cea mai bună tenismenă română a momentului a luat chinuit primul set în fața lui Kanepi, 6-4.

UPDATE 19:16 MECI, Monica Niculescu! Românca a învins-o pe Bethanie Mattek (SUA) cu scorul de 6-1, 3-6, 6-3. în ultimul game Monica a irosit cinci mingi de meci, dar și-a ținut nervii tari și a închis partida. În optimi o așteaptă Sara Errani, a patra favorită a turneului de la Doha.

UPDATE 18:25 SET Bethanie Mattek! Niculescu a salvat câteva mingi de set la 3-5, dar americanca a ridicat vizibil nivelul jocului. 6-1, 3-6 și avem parte de act decisiv.

UPDATE 17:35 SET Monica NICULESCU! Românca își continuă parcursul impresionant , cedând doar două gameuri în trei seturi disputate la Doha. Monica pare de neoprit pe hardul de pe Terenul 3, scor 6-1.

Monica Niculescu (54 WTA) s-a calificat în turul doi la Doha, ca urmare a antrenamentului cu public pe care l-a reușit ieri în fața reprezentantei Omanului, Fatma Al-Nabhani (458 WTA).

Un singur game a pierdut românca în puțin peste o oră de joc, scor 6-1, 6-0. Adversara Monicăi de astăzi, americanca Bethanie Mattek (42 WTA) a reușit o semi-surpriză în prima manșă a turneului dotat cu premii totale în valoare de 2.4 milioane de dolari, eliminând o jucătoare aflată pe val, Eugenie Bouchard. Dacă se va califica în optimi, eleva lui Călin Ciorbagiu o va înfrunta pe Sara Errani, favorita numărul 4 a competiției.

Întâlniri de foc pentru Halep și Cîrstea

De la ora 19:30 vor intra în focul luptei și celelalte două reprezentate ale României care joacă pentru a accede printre cele mai bune 16 jucătoare în Qatar. Simona Halep o va întâlni pe Kaia Kanepi (27 WTA) din Estonia, o forță a naturii, în timp ce Sorana Cîrstea are parte de un meci infernal, împotriva Agnieszkăi Radwanska (4 WTA) din Polonia. În prima manșă Cîrstea a învins-o pe Alla Kudryavtseva (Rusia), după ce a salvat minge de meci. Halep, care este a șaptea favorită a turneului, a beneficiat de tur liber.

Publicat: 12 02. 2014, 23:23
Actualizat: 12 02. 2014, 23:24