Cine este Ekaterina Alexandrova, adversara Simonei Halep din sferturi la Stuttgart. O altă „bestia nera” pentru româncă

Ekaterina Alexandrova of Russia returns a shot to Kristie Ahn of the United States during their quarterfinal match of the Korea Open tennis championships in Seoul, South Korea, Friday, Sept. 20, 2019. (AP Photo/Lee Jin-man)

Ekaterina Alexandrova, adversara Simonei Halep din sferturi la Stuttgart, este una dintre puținele sportive care o conduc pe româncă în meciurile directe. Alexandrova a învins-o de două ori pe Halep în carieră și a pierdut o singură dată contra Simonei.

Ekaterina Alexandrova (34 WTA), în vârstă de 26 de ani, este a doua jucătoare a Rusiei din ierarhia mondială, după Veronika Kudermetova (29 WTA)! Alexandrova i-a administrat lui Halep o înfrângere usturătoare la începutul sezonului, scor 6-2, 6-1 în sferturile Gippsland Trophy.

Simona Halep (3 WTA) a primit o nouă revanșă la turneul WTA 500 de la Stuttgart, după ce a eliminat-o cu 6-1, 6-3 pe Marketa Vondrousova (Cehia, 20 WTA), cea care avea 2-0 în meciurile directe cu eleva lui Darren Cahill. Meciul dintre Simona Halep și Ekaterina Alexandrova este programat vineri, după ora 19:30.

Ekaterina Alexandrova este o sportivă agresivă, ce își joacă șansele până la capăt indiferent de numele oponentei. Jucătoarea din Rusia a câștigat un singur titlu WTA în carieră, anul trecut, la Shenzhen. Alexandrova a strâns 2,57 de milioane de dolari din tenis. Meciul dintre Ekaterina Alexandrova și Simona Halep va putea fi urmărit în format LIVE BLOG pe www.prosport.ro.

Simona Halep s-a întâlnit de trei ori în circuitul WTA cu Ekaterina Alexandrova, rusoaica adjudecându-și ultimele două confruntări: 6-2, 6-1 în sferturi la Gippsland Trophy 2021, respectiv 6-2, 6-3 în turul secund la Beijing 2019! Simona s-a impus în primul meci direct, la Cincinnati 2019, dar nici atunci nu a avut o misiune ușoară: 3-6, 7-5, 6-4 în turul 2.

Ekaterina Alexandrova a eliminat-o pe Belinda Bencic în optimile de finală

Ekaterina Alexandrova, următoarea adversară a Simonei Halep de la Stuttgart, a eliminat-o în optimile de finală pe Belinda Bencic (Elveția, 12 WTA), cu scorul de 6-1, 7-5! Programul zilei de vineri arată astfel: Ashleigh Barty (Australia, favorită 1) deschide ziua în fața Karoline Pliskova (Cehia, favorită 6), de la ora 15:00, apoi Elina Svitolina (Ucraina, favorită 4) se duelează cu Petra Kvitova (Cehia, favorită 4), cu începere de la ora 18:00.

În jurul orei 19:30, Simona Halep luptă pentru revanșă contra Ekaterinei Alexandrova! Ultimul meci al zilei va fi cel dintre Aryna Sabalenka (Belarus, favorită 5) și Anett Kontaveit (Estonia, 27 WTA), din care se va decide posibila adversară a Simonei din semifinale.

Publicat: 22 04. 2021, 23:54
Actualizat: 23 04. 2021, 00:09