Cine transmite la TV meciul Simona Halep – Sorana Cîrstea din optimile turneului de la Indian Wells

Meciul Simona Halep (26 WTA) – Sorana Cîrstea (27 WTA), din optimile de finală ale turneului WTA 1000 de la Indian Wells, poate fi urmărit în direct la TV pe Digisport și în format live blog pe www.prosport.ro.

Duelul de vis dintre Simona Halep și Sorana Cîrstea, programat marți, de la ora 20:00, poate fi urmărit la TV, pe programul Digisport 2 și în timp real pe www.prosport.ro

Meciul care le pune față în față pe cele mai bune două jucătoare ale României este primul al zilei de marți pe arena centrală a turneului de la Indian Wells, dotat cu premii în valoare totală de 8,58 milioane de dolari.

Simona Halep și Sorana Cîrstea se întâlnesc din nou după 12 ani într-un meci oficial, istoria meciurilor directe fiind de partea sportivei din Târgoviște, scor 2-1. Cîrstea s-a impus în calificări la Cincinnati 2010 cu 6-2, 6-4, dar și în sferturile turneului ITF de la București 2008! Singura partidă câștigată de Simona în fața Soranei s-a desfășurat în optimi la Marbella 2010, scor 6-4, 7-6(4).

Câștigătoarea duelului românesc de la Indian Wells o va întâlni în sferturile de finală pe învingătoarea meciului dintre Petra Martic (Croația, 79 WTA) și Ludmilla Samsonova (Rusia, 32 WTA), programat de la aceeași oră, pe Terenul 4.

Simona Halep – Sorana Cîrstea, duel pentru supremație în clasamentul WTA

Meciul ditre Halep și Cîrstea naște mari orgolii, întrucât Sorana, cea care are o relație rece cu Simona, o va depăși pe compatrioata sa în clasamentul WTA în cazul în care produce surpriza!

„Sori” a ajuns la 1.865 de puncte grație victoriei din turul trei cu Anna Kalinskaya (Rusia, 90 WTA), scor 5-7, 6-1, 6-0, în timp ce Simona Halep, care a trecut de Cori Gauff (SUA, 17 WTA), scor 6-3, 6-4, are 1.952 de puncte în clasament. Sorana va acumula 1.960 de puncte dacă o învinge pe Simona și o va detrona pe aceasta din statutul de „rachetă” numărul 1 a României!

Publicat: 15 03. 2022, 18:22