Cibulkova, reacție dură după „show-ul” de la meciul cu Hsieh: „Penibil! Nu am trăit asta în toată cariera. Ce limbă o fi fost aia…”

Conferința de presă de după victoria cu Su-Wei Hsieh, 6-4, 6-1, în optimile de finală de la Wimbledon, a găsit-o foarte supărată pe Dominika Cibulkova (29 de ani, 33 WTA). Slovaca a ieșit la atac și nu a iertat pentru momentul incredibil petrecut la finalul setului întâi.

„A fost penibil ce s-a întâmplat. Nu am trăit asta în întreaga mea carieră. Și eu am avut momente în care am contestat decizii, dar niciodată nu s-au întors. Cred că a fost o eroare atât a arbitrului de scaun, cât și a supervizorului. Mi-au spus că nu își amintesc ce s-a întâmplat după, dacă a dat în fileu sau în terenul meu. E vina mea că au uitat?! Nu mai conta ce a fost. Luase o decizie. Au discutat momente bune în chineză, sau ce limbă o fi fost aia, apoi a întors decizia.  Chiar m-a dat peste cap. Am încercat să rămân calmă”, a spus „Domi”, pe care faptul că arbitra de scaun, Jenny Zhang, a întors o decizie la protestele lui Hsieh, jucătoarea care a eliminat-o pe Halep în turul al treilea, a scos-o din minți.

Servind pentru a rămâne în primul set (4-5, 0-30), Su-Wei Hsieh s-a trezit că pierde un punct, într-un moment importantisim, din cauza neatenției arbitrei din scaun. Asiatica a servit, Cibulkova a returnat lung, iar în timp ce de la linie se striga OUT, taiwaneza plasa o scurtă în terenul Dominicăi. Reprezentanta Slovaciei a cerut intervenția probei video, a primit confirmare că returul ei fusese corect și de aici a început nebunia.

Arbitra de scaun, Jenny Zhang, de asemenea de origine asiatică, a dat automat punct pentru Cibulkova, ducând-o la 40-0 în game-ul de retur. Hsieh s-a oprit și a protestat – am trimis mingea înapoi, nu poți să îi dai punctul. Trebuie să rejucăm – a pledat numărul 38 mondial, răspunsul halucinant al arbitrei fiind – nu îmi aduc aminte unde a aterizat mingea ta.

Partida s-a reluat după mai bine de 7 minute de pauză, iar Cibulkova a părut în primă fază mai afectată: a ratat de două ori consecutiv și scorul a ajuns la 30-30 și, după o primă minge de break ratată de ea în acest meci, la 40-40. Hsieh însă nu a rezistat, pentru că Dominica a punctat din nou decisiv cu forehandul în lung de linie pentru a pune capăt manșei, după 49 de minute, 6-4.

Publicat: 10 07. 2018, 09:45
Actualizat: 10 07. 2018, 15:36