Chris Evert, nevoită să se apere după ce a comentat meciul dintre Maria Șarapova și Sorana Cîrstea

Chris Evert a fost nevoită să se apere, după ce a comentat duelul dintre ultima reprezentantă a României în competiția de simplu de la US Open 2018, Sorana Cîrstea, și Maria Șarapova. Victoria rusoaicei, scor 6-2, 7-5, nu a impresionat-o pe americanca cu 18 titluri de Mare Șlem în palmares.

Mustrată pe rețelele de socializare de fanii tenisului, împreună cu colega sa de comentariu, Pam Shriver, Evert a ținut să își apere afirmațiile făcute în timpul partidei. „Nu a fost un meci de nivel calitativ ridicat, am relatat corect”, a transmis Evert.

Americanca a luat atitudine și după eliminarea Simonei Halep de la New York, afirmând: „A fost o înfrângere șocantă! Eu am ales-o pe Simona drept câștigătoarea turneului, dar, sincer, m-am făcut de râs!

Maria Șarapova (cap de serie 22) va juca, duminică dimineață, de la ora 2:00, meciul din turul trei cu letona Jelena Ostapenko (cap de serie 10), în deschiderea sesiunii de seară pe Arthur Ashe Arena. Rusoaica nu a pierdut niciodată o partidă disputată în sesiunea de seară pe terenul central de la Flushing Meadows, adunând 21 de victorii consecutive.

Citește și: Rafael Nadal ajunge în optimile de la US Open după o luptă epică de 4 ore și 22 minute! Cronica pas cu pas a unui super-meci în care Khachanov l-a biciut și l-a trimis în corzi pe deținătorul trofeului, cu un forehand aprig

Citește și: Tornada Sloane. Stephens a reușit un set perfect în fața Victoriei Azarenka și s-a calificat fără emoții în optimi. Cifra care sperie orice jucătoare care vrea să îi ia trofeul din mâini americancei

Publicat: 01 09. 2018, 08:10
Actualizat: 01 09. 2018, 08:11