Ce surpriză în prima zi la Australian Open! Jucătoarea care a luat o pauză de la tenis după ce i s-a spus că are bustul prea mare a eliminat-o pe favorita 13. FOTO

Amanda Anisimova (SUA, 339 WTA) a revenit cu victorie într-un turneu de Grand Slam, la Australian Open, după ce americanca a absentat aproape un an din circuitul de tenis profesionist.

Amanda Anisimova și-a pus cariera pe pauză, din cauza body shaming-ului, dar fosta ocupantă a locului 21 WTA a găsit puterea de a reveni la cel mai înalt nivel.

Intrată pe tabloul principal după ce și-a folosit clasamentul protejat, Anisimova a debutat în forță la Australian Open și a eliminat-o pe a 13 favorită a Grand Slam-ului de la Melbourne.

După ce i s-a spus că are bustul prea mare pentru tenis și a luat o pauză, Amanda Anisimova a revenit victorioasă la Australian Open

Ludmilla Samsonova (Rusia, 14 WTA) este prima favorită importantă care părăsește turneul de la Australian Open! Rusoaica a fost eliminată chiar în prima zi de concurs, duminică, de Amanda Anisimova, scor 6-3, 6-4.

Sportiva din SUA, care a ajuns pe poziția 339 WTA, și-a regăsit pofta de tenis și a dominat-o pe Samsonova, favorita realizând doar două break-uri în fața Anisimovei. Aceasta i-a luat de patru ori serviciul rusoaicei, ajudecându-și victoria după o oră și 26 de minute de joc.

După ce a trecut de a 13-a favorită a competiției, Amanda va avea un meci lejer în turul al doilea de la Australian Open, cu învingătoarea dintre Nadia Podoroska (Argentina, 63 WTA) și Tamara Zidansek (Slovenia, 99 WTA).

Amanda Anisimova a fost victima body shaming-ului

Amanda Anisimova nu mai câștigase un meci în cadrul unui turneu de Grand Slam de la Wimbledon 2022, acolo unde s-a oprit în sferturi, după 2-6, 4-6 cu Simona Halep. Ea și-a pus cariera pe pauză anul trecut, după ce a primit comentarii de ură pe rețelele sociale.

Amanda a dezvăluit că este victima body-shamingului și a postat un mesaj incredibil care i-a fost adresat: „Cel mai neatletic corp pe care l-am văzut vreodată! Umeri înguști și sâni uriași”.

Anisimova i-a răspuns celui care i-a criticat aspectul fizic: „Nu știu ce să cred! Râd cu voce tare. Oamenii care îmi critică zilnic corpul pe rețelele de socializare nu vor înțelege niciodată despre ce este hiperfixația. Dar bucură-te de viața ta, eu mă voi duce să mă bucur de a mea”, a scris Amanda Anisimova pe contul ei de Instagram.

Publicat: 14 01. 2024, 10:04