Ce se întâmplă când pe teren se află față-n față Serena Williams și Eugenie Bouchard? Scurt și intens

Serena Williams (SUA; 16 WTA) merge în turul 3 la Australian Open. În runda secundă, sportiva a trecut de Eugenie Bouchard (Canada; 79 WTA), cu dublu 6-2. Partida a durat o oră și 11 minute.

Una dintre favoritele la accederea în fazele finale ale competiției din Australia nu a avut probleme în fața lui Bouchard. A forțat încă din primul game și a reușit să „spargă” pe serviciul adversarei. De altfel, Williams și-a adjutecat toate game-urile începute de oponentă. A cedat și ea de două ori pe propriul serviciu, dar a reușit să-și treacă în cont primul joc. Campioana americană a stat excelent la retur, unde a avut un procentaj al punctelor câștigate pe primul, de 57 %.

Serena Williams a debutat bine și în setul 2, dar, deși a avut 3 posibilități de break, primul game l-a luat Buchard de această dată. Echilibrul s-a menținut până la scorul de 2-2, când sportiva de pe locul 16 WTA a trecut la conducere. Până la final, ea și-a mai adjudecat un break și a închis meciul cu același 6-2.

În turul următor, Williams va da peste Dayana Yastremska (Ucraina; 57 WTA), în vârstă 18 ani, care a produs surpriza în runda secundă. A trecut de favorita Suarez Navarro (Spania; 23 WTA), scor 6-3; 3-6; 6-1.

Publicat: 17 01. 2019, 15:57
Actualizat: 17 01. 2019, 16:11