Ce performanță! Sorana Cîrstea a învins-o pe Na Li și este în finala de la Toronto

Jucătoarea de tenis Sorana Cîrstea, numărul 27 WTA, s-a calificat, sâmbătă, în finala turneului de la Toronto, dotat cu premii în valoare totală de 2.369.000 de dolari, învingând-o în semifinale pe sportiva chineză Na Li, locul 5 mondial, informează AFP.

Cîrstea s-a impus în fața lui Na Li, cu scorul de 6-1, 7-6 (7/5), după o oră și 27 de minute de joc.

În ultimul act al competiției, Sorana Cîrstea o va întâlni pe câștigătoarea semifinalei Serena Williams (SUA, cap de serie numărul 1) – Agnieszka Radwanska (Polonia, cap de serie numărul 3)

Prin accederea în finală, Cîrstea și-a asigurat un premiu de 213.000 de dolari și 620 de puncte WTA.

Sorana Cîrstea are în palmares un singur titlu, cel obținut în 2008 la Tașkent. Ea a pierdut în acest sezon două semifinale, la Pattaya și la Stanford.

Sursa: Mediafax

Publicat: 10 08. 2013, 22:23
Actualizat: 10 08. 2013, 22:24