Ce meci urmează! Simona Halep debutează împotriva Victoriei Azarenka în 2016. Declarație de intenție puternică pentru bielorusă, cu 12 game-uri câștigate consecutiv cu Elena Vesnina

Logica tabloului a fost respectată și Simona Halep începe sezonul 2016, la Brisbane, împotriva Victoriei Azarenka (22 WTA). Bielorusa a încheiat luni programul de joc pe Terenul Central (meciuri WTA) și a făcut cu adevărat ravagii în fața rusoaicei Elena Vesnina, cea care a arătat tenis de calitate mult superioară locul 115 ocupat în clasamentul WTA. Dubla campioană de la Australian Open a început ezitant, cu break cedat în fața unei jucătoare cu rezultate excelente la dublu (două titluri de Mare Șlem și o finală la Wimbledon chiar anul trecut), însă de la 2-0 pentru Vesnina, a câștigat fiecare game, punând pe tabelă o serie impresionantă de 12 jocuri și încheind meciul cu scorul 6-2, 6-0, după o oră și 27 de minute de joc.

Azarenka a arătat cu adevărat solid, deplasarea ei nu a avut de suferit în ciuda schimbărilor făcute de ea în intersezon, serviciul său a punctat bine în momentele importante, iar loviturile imparabile, câștigătoare au venit atât de pe ambele părți, în cros sau lung de linie. Reverul a fost MVP pentru Azarenka – acesta încheind spectaculos meciul, dar și destule puncte de-a lungul aprtidei. Mult mai important pentru bielorusa considerată de mulți cea mai probabilă amenințare pentru Serena Willliams în 2016, este că meciul a fost mai echilibrat decât o arată scorul: chiar și cu ajutor din partea rusoaicei care a ratat pe alocuri dintr-o lipsă cronică de încredere, dintre cele 12 game-uri adjudecate la rând, opt au avut cel puțin o egalitate, astfel încât Vika a fost supusă presiunii, atât pe serviciu, cât și la retur, ea adjudecându-și cu brio punctele importante.

Viitoarea adversară a Simonei Halep a încheiat primul set cu un procentaj uriaș la frecvența primului serviciu: 73% – valoare de top 3 la capitolul medii anuale în 2015. Ce nu arată această statistică: în primul set, Azarenka a câștigat doar 18% din punctele jucate cu serviciul doi și totuși s-a impus cu 6-2.

Procentajul la frecvența primului serviciu a crescut în manșa a doua pentru Azarenka, iar rația de lovituri câștigătoare / erori neforțate este revelatoare: 22 – 7, bielorusa greșind neforțat o singură minge în setul doi (o dublă greșeală)!

Prestația Victoriei Azarenka a fost apreciată de Ben Rothenberg, cel care a dat imediat și verdictul pe Twitter: „primul meci pe care nimeni nu trebuie să îl rateze în 2016, Halep – Azarenka. Actualul număr 2 WTA împotriva unui fost număr unu”.

Azarenka a făcut spectacol și imediat după meci. Iată cum s-a bucurat bielorusa, care începe duelul cu Simona Halep de la 2-1, bilanțul întâlnirilor directe, ultimul meci fiind însă câștigat de tricoloră, la US Open, anul trecut.

Publicat: 04 01. 2016, 13:04
Actualizat: 04 01. 2016, 15:18