Ce a ajuns să facă acum românca pe care Simona Halep a învins-o în finala junioarelor de la Roland Garros! Colaborare neașteptată cu Ion Țiriac: „Mi-a plăcut fiecare secundă!” FOTO

Elena Bogdan (30 de ani) a disputa finala junioarelor de la Roland Garros 2008 contra Simonei Halep, scor 4-6, 7-6(3), 2-6, dar cele două au avut trasee total diferite în circuitul de tenis profesionist.

Dacă Simona Halep a cunoscut o ascensiune fulminantă după finala câștigată la Roland Garros în proba junioarelor, devenind mai târziu lider mondial, Elena Bogdan nu ajuns niciodată mai sus de locul 151 in clasamentul WTA.

„Emma” s-a reprofilat în acest an, în care nu a mai jucat niciun meci în circuitul de tenis profesionist, dorindu-și o nouă provocare.

Elena Bogdan a dispărut din breasla jucătoarelor de tenis în 2022, făcând parte din echipa de organizare a turneului WTA 125 Țiriac Foundation Trophy, care a avut loc săptămâna trecută la Centrul Național de Tenis:

„Prima dată când fac parte din echipa organizatorică într-un eveniment WTA și trebuie să spun că mi-a plăcut fiecare secundă! Timpul a zburat literalmente și sunt recunoscătoare pentru experiență! Vreau să le mulțumesc tuturor celor care au lucrat cu mine, voluntarilor, personalului FRT, arbitrilor și tuturor celorlalți implicați. Voi privi înapoi la acest eveniment cu zâmbetul pe buze”, a mărturisit Elena Bogdan pe pagina ei de Facebook.

Elena Bogdan s-a confruntat cu dificultăți financiare

Elena Bogdan nu a ajuns niciodată pe tabloul principal într-un turneu de Grand Slam, deși promitea enorm după ce a disputat finala junioarelor cu Simona Halep la Roland Garros, în urmă cu 14 ani! Din acest motiv, „Emma” nu s-a putut autosusține financiar, iar la un moment dat a inițiat o campanie pe internet prin care le-a cerut sprijinul oamenilor.

Și mai trist a fost faptul că Bogdan s-a confruntat cu numeroase accidentări și probleme cu genunchii. Elena pare fericită acum, după ce și-a descoperit o nouă vocație, punând umărul la organizarea turneului WTA 125 Țiriac Foundation Trophy, câștigat duminică de Irina Begu. Competiția a avut premii în valoare totală de 115.000 de dolari, iar Begu a fost recompensată cu 15.000 de dolari după ce s-a impus în fața propriilor fani.

Publicat: 20 09. 2022, 18:40
Actualizat: 20 09. 2022, 18:50