Cazul Victor Hănescu s-a repetat la Wimbledon! Nick Kyrgios a scuipat spectatorii la finalul meciului! Cum și-a explicat gestul | VIDEO

Românul Victor Hănescu a scuipat în direcția spectatorilor de la Wimbledon și a fost amendat cu 15.000 de dolari în urmă cu 12 ani, iar cazul s-a repetat la ediția din 2022.

Nick Kyrgios (Australia, 40 ATP) a devenit personaj negativ deși a câștigat meciul din primul tur la Wimbledon 2022, scor 3-6, 6-1, 7-5, 6-7(3), 7-5 cu Paul Jubb (Marea Britanie, 219 ATP).

După ce a convertit mingea de meci, Nick Kyrgios a scuipat în direcția spectatorilor! Australianul și-a recunoscut cu nonșalanță gestul la conferința de presă.

Nick Kyrgios a scuipat spectatorii la finalul meciului câștigat în primul tur la Wimbledon! Cum și-a explicat gestul australianul

Nick Kyrgios, rebelul tenisului mondial, și-a dat iar în petic pe terenul de tenis! Imaginile TV l-au arătat pe Kyrgios care scuipa înspre spectatori, la finalul meciului cu Paul Jubb din primul tur la Wimbledon.

Întrebat despre acest episod incredibil, Kyrgios a afirmat că nu regretă gestul: „Da, am scuipat înspre cei care m-au jignit! Evident că nu le-aș fi făcut asta unor spectatori care mă încurajau”, a spus Nick la conferința de presă. În timpul meciului, Kyrgios s-a luat de spectatorii care făceau gălăgie în tribune: „Eu nu bat din palme când vă scanați produsele la supermarket, nu?”.

Victor Hănescu a făcut același gest la Wimbledon în urmă cu 12 ani

Un caz similar a avut loc pe teren la Wimbledon în anul 2010, la meciul Victor Hănescu – Daniel Brands. În setul cinci, Hănescu a încercat să tragă de timp după ce a acuzat probleme medicale în setul patru, pentru a-i forța pe arbitri să amâne partida pentru a doua zi. Gesturile lui Hănescu nu au fost pe placul publicului londonez care a început să îl susțină și mai puternic pe Brands.

După ce la începutul gameului trei din setul decisiv Hănescu a fost penalizat de arbitru pentru comportament nesportiv, camerele care transmiteau meciul l-au surprins pe sportivul român înjurând în limba română mai mulți spectatori și a scuipat în direcția acestora. Meciul s-a terminat la scorul de 6-7 6-7 7-6 6-3 3-0 în favoarea lui Brands, când Hănescu s-a retras.

Publicat: 28 06. 2022, 21:22
Actualizat: 28 06. 2022, 22:50