Câți bani câștigă Simona Halep după succesul de la Praga. Jucătoarea din România, declarații de ultimă oră despre participarea la US Open | VIDEO

Simona Halep a câștigat primul turneu la care a participat după ridicarea restricțiilor legate de pandemia de COVID-19. Jucătoarea din România a învins-o în finala de la Praga pe Elise Mertens după două seturi spectaculoase: 6-2, 7-5.

Sportiva aflată pe locul 2 în clasamentul WTA a primit după acest succes un cec de 43.000 de dolari. Pentru Simona Halep este turneul cu numărul 21 câștigat în carieră.

Trofeele WTA câștigate de Simona Halep:

1. Nurnberg – zgură (2013)
2. Rosmalen – iarbă (2013)
3. Budapesta – zgură (2013)
4. Connecticut Open – hard (2013)
5. Kremlin Cup – hard indoor (2013)
6. Turneul Campioanelor B – hard indoor (2013)

Simona Halep, declarații despre participarea la US Open

Halep a refuzat să meargă la Palermo pentru că s-a temut de un drum lung cu avionul, în contextul pandemiei de COVID-19. Americanii încă o așteaptă să spună dacă va fi pe tabloul principal la US Open.

„Mâine voi decide dacă merg în Statele Unite, la US Open. După…cu siguranţă voi juca pe zgură, dacă turneele se vor putea organiza. Asta urmează pentru mine”, a reacţionat Simona Halep pentru siteul WTA.

Simona Halep a fost mulțumită de condițiile de la Praga. I-a lăudat pe organizatori pentru măsurile de protecție pe care le-au impus.

„A fost dificil să joc din nou meciuri oficiale după o pauză atât de lungă. Au fost emoţii, bineînţeles, reguli stricte…am stat 10 zile în cameră, nu a fost uşor. Trebuie totuşi să mă gândesc şi la lucrurile pozitive. Am reuşit să câştig turneul, ceea ce înseamnă extrem de mult, chiar dacă este unul mic. A fost o săptămână grea, dar sunt fericită că am revenit în circuit, cu o victorie.

Am fost puţin îngrijorată la început, dar aici totul a fost în siguranţă. Toate regulile şi restricţiile au fost respectate. Toată lumea a respectat ceea ce s-a cerut. M-am simţit în siguranţă! Oamenii pot organiza turnee aşa cum s-a făcut în această săptămână. Este o şansă importantă pentru noi să participăm”, a mai spus sportiva aflată pe locul 2 în clasamentul mondial.

Publicat: 16 08. 2020, 20:53
Actualizat: 16 08. 2020, 21:16