Câți bani a luat Sorana Cîrstea pentru victoria fabuloasă în fața lui Sloane Stephens și ce adversară teribilă are în următorul tur de la Miami!

Sorana Cîrstea s-a calificat în turul al treilea la Miami, după ce a învins-o pe Sloane Stephens cu scorul de 6-2, 6-1. Meciul a început vineri, dar a fost oprit după 22 de minute – la scorul de 5-2 pentru româncă în primul set – din cauza ploii.

Partida dintre Sorana Cîrstea și Sloane Stephens s-a reluat sâmbătă, cu întârziere, și a durat doar 52 de minute. Acum, pentru prezența în turul trei, Sorana Cîrstea va primi 59.100 de dolari și 65 de puncte în clasament.

În turul trei, Cîrstea se va duela cu Daria Kasatkina, (26 de ani, locul 11 WTA), cea care a avansat în această fază după ce Claire Liu nu a mai putut continua partida.

Înaintea duelului cu Stephens, românca declara amuzată. „Sunt bucuroasă să încep în sfârșit competiția. La Indian Wells am terminat destul de devreme turneul și am avut aproape două săptămâni de antrenament. Sper să-mi găsesc jocul, să lupt și să câștig meciul. Chiar glumeam că aș vrea să mai încerc și alte adversare. Sper s-o vedem pe Sorana de la Doha” spunea Sorana, potrivit Digisport.

La Miami 2024 au mai fost trei românce, dar toate au fost eliminate din primul tur: Simona Halep, Ana Bogdan și Jaqueline Cristian.

• Miami Open e turneu din categoria WTA 1000, se dispută până la 31 martie, iar duelurile sunt pe hard.