Câți bani a câștigat Simona Halep pentru calificarea în optimile turneului de la Toronto! „Simo” a dat lovitura după doar două meciuri

Simona Halep (România, 15 WTA) a dat lovitura după ce a învins-o cu 6-4, 6-2 pe Shuai Zhang (China, 45 WTA) și s-a calificat în optimile de finală ale turneului de la Toronto.

Organizatorii turneului de la Toronto pun la bătaie premii substanțiale la ediția din acest an, iar Simona Halep a câștigat un cec de 30.660 de dolari pentru calificarea în optimile de finală.

Halep nu a fost nevoită să muncească prea mult pentru victorie, românca stând pe teren doar o oră și 12 minute! Totodată, Simona a dus la 4-2 scorul întâlnirilor directe cu Shuai Zhang.

Simona Halep și-a asigurat un premiu important în valoare de 30.660 de dolari, după doar două meciuri disputate la Toronto! Fostul lider WTA s-a impus în minimum de seturi atât în primul tur, 6-0, 6-2 cu Donna Vekic, cât și în runda secundă, 6-4, 6-2 cu Shuai Zhang!

Dacă va trece și de turul următor, în care se va duela cu Jil Teichmann (Elveția, 21 WTA), Simona Halep va câștiga 61.300 de dolari! Semifinalistele de la Toronto vor primi 133.400 de dolari, învinsa din finală va pleca acasă cu 259.100 de dolari, iar campioana va pune mâna pe un jackpot de 439.700 de dolari.

Simona Halep se simte excelent în Canada

Simona Halep se simte excelent în Canada, având în vedere că a mai cucerit în două rânduri Rogers Cup! Românca a triumfat însă de fiecare dată la Montreal (turneul este găzduit alternativ de Toronto și Montreal). Halep a învins-o relativ lejer pe Shuai Zhang în turul doi al turneului de la Toronto 2022!

Românca a avut mici emoții doar în primul set, atunci când asiatica a egalat la 4, însă Halep a închis actul în stil de mare campioană, cu un as! În setul al doilea, Simona a defilat în fața unei jucătoare pe care o cunoștea foarte bine și cu care se mai întâlnise de cinci ori în circuit! Shuai a părut demoralizată după pierderea primei manșe, iar Halep a acces rapid în optimi.

Publicat: 11 08. 2022, 09:00