Câți bani a câștigat Simona Halep pentru calificarea în turul al treilea la US Open! Suma încasată are multe zerouri

Simona Halep s-a calificat in turul al treilea la US Open. Bani castigati

Simona Halep (29 de ani) a dat o lovitură financiară după numai două meciuri câștigate la US Open 2021! Simona a trecut fără emoții de Kristina Kucova (31 de ani), scor 6-3, 6-1, și s-a calificat în turul al treilea, iar premiul încasat de româncă este impresionant.

Simona Halep (13 WTA) și-a asigurat un cec în valoare de 180.000 de dolari după ce a învins-o pe Kristina Kucova (111 WTA), miercuri seară, și s-a calificat în turul al treilea la US Open 2021! De partea cealaltă, slovaca rămâne și ea cu un premiu consistent, de 115.000 de dolari.

Organizatorii de la US Open pun la bătaie premii în valoare totală de 57,5 milioane de dolari la ediția din acest an a Grand Slam-ului american! Astfel, Simona Halep a dat lovitura după numai două meciuri câștigate pe hardul din New York: 6-4, 7-6(3) cu Camila Giorgi, respectiv 6-3, 6-1 cu Kristina Kucova.

Simona Halep s-a calificat în turul al treilea la US Open după o pauză de 5 ani, asigurându-și un premiu pe măsură! Simona a încasat 180.000 de dolari după ce a câștigat lejer în fața Kristinei Kucova (31 de ani), fiindu-i superioară la toate capitolele adversarei. Dacă va trece și de următoarea oponentă, care se va decide din meciul Elena Rybakina (Kazahstan, 20 WTA) – Caroline Garcia (Franța, 62 WTA), Halep va câștiga nu mai puțin de 265.000 de dolari.

Simona Halep a strâns 37,7 milioane de dolari din tenis până în acest moment, premiile încasate de româncă în 2021 totalizând 710.000 de dolari. Campioana de la US Open 2021 va primi un jackpot de 2,5 milioane de dolari! Simona Halep nu a cucerit niciodată turneul de la Flushing Meadows, dar a început ca din tun în acest an! Românca a stat pe teren doar o oră și 10 minute în meciul din turul 2 cu Kristina Kucova.

Publicat: 01 09. 2021, 22:26