Cărțile sunt făcute pentru Halep. După Ivanovic, două jucătoare de top de pe partea de tablou a Simonei au părăsit turneul de la Birmingham

Jucătoarea canadiană de tenis Eugenie Bouchard, cap de serie numărul 5 și locul 11 WTA, a ratat, miercuri, calificarea în optimile de finală ale turneului de la Birmingham (Marea Britanie), dotat cu premii în valoare totală de 731.000 de dolari, informează site-ul oficial al competiției.

Bouchard a fost învinsă, în turul doi, cu scorul de 6-3, 4-6, 6-0, după o oră și 39 de minute, de Kristina Mladenovic (Franța), poziția 43 în ierarhia mondială.

Jucătoarea Victoria Azarenka din Belarus, favorită 12 și locul 25 WTA, s-a retras din competiție înaintea meciului din turul doi cu Zarina Dias (Kazahstan), poziția 34 în clasamentul mondial.

Eugenie Bouchard și Victoria Azarenka se aflau pe partea de tablou a Simonei Halep, principala favorită a competiției și locul 3 WTA. Românca ar fi putut să o întâlnească pe Bouchard în sferturile de finală și pe Victoria Azarenka în semifinale.

În optimile de finală, Simona Halep va juca, joi, împotriva sportivei cehe Klara Koukalova, locul 92 WTA.

Marți, jucătoarea germană Andrea Petkovic, locul 14 WTA și cap de serie numărul 7, a fost de asemenea eliminată în turul 2, de sportiva cehă Katerina Siniakova, locul 75 WTA, cu scorul de 4-6, 6-1, 7-6 (4). Aceeași soartă a fost împărtășită și de Ana Ivanovic, favorita numărul 2.

Publicat: 17 06. 2015, 19:26
Actualizat: 18 06. 2015, 12:36