Carpe Thiem. Dominic și-a trăit clipa, nimicindu-l pe Nadal în primul set. Ibericul a revenit și s-a impus cu 7-5 în tiebreak-ul decisivului, după un maraton spectaculos și epuizant, de 4 ore și 48 minute

Rafael Nadal continuă cursa de apărare a trofeului, după un al treilea maraton consecutiv la New York. Ibericul s-a impus, 0-6, 6-4, 7-5, 6-7(4), 7-6(5), în fața unui Dominic Thiem aflat la cea mai bună evoluție pe hard a carierei. Austriacul a fost irezistibil în primul set, lăsându-i lui Nadal doar 7 puncte, într-un 6-0 memorabil, dar liderul mondial a avut, la finiș, șansele mai mari și nervii mai tari.

Ibericul a atacat la fileu de 56 de ori și a avut câștig de cauză de 36 de ori. Nadal va juca pentru un loc în finală împotriva lui Juan Martin del Potro, numărul 3 mondial. Deținătorul trofeului a adunat 12 ore și 31 minute de joc în ultimele 3 tururi la US Open 2018.

Startul fabulos al lui Thiem și primul set smuls lui Nadal în Grand Slam-uri

Dominic Thiem a dat recital în start de meci. Jucat spre rever de Nadal de la primul punct, austriacul a rezistat fantastic în fiecare raliu și a atacat violent cu backhand-ul său clasic, executat cu o singură mână, ciuruind defensiva lui Nadal. Imprecis pe atacurile decisive, incapabil să schimbe direcția loviturilor sale departe de zona de confort pentru Thiem, liderul mondial s-a văzut dominat copios, câștigând doar 4 puncte din 10 în spatele primului serviciu și 1 din 7 pe al  doilea. În doar 20 de minute, Dominic Thiem reușise deja trei break-uri și se îndrepta spre linia de fund a terenului pentru a servi, cu 12 lovituri câștigătoare în bagaj și niciun punct pierdut pe prima servă. Cu 24 de minute scurse din meci, Arthur Ashe Stadium amuțise, năucit de un 6-0 clinic administrat de Thiem unui Nadal la fel de împietrit precum oamenii din loja sa – Carlos Moya și Francisco Roig.

Ibericul a comis 9 greșeli neforțate în manșa inaugurală, Thiem doar 2, austriacul fiind cu adevărat aproape de perfecțiune.

În timp ce fanii ibericului găseau o picătură de confort în gândul că ultima dată când Nadal cedase un set la zero, în 2017, în optimile de la Miami, în fața lui Philipp Kohlschreiber, ibericul revenea pentru a se impune în decisiv, tabăra pro-Thiem zâmbea, privind o altă statistică: de două ori Nadal a cedat primul set la zero în turneele de Mare Șlem, pierzând mai apoi atât finala din 2006 de la Wimbledon – în fața lui Federer, cât și partida din turul doi de la US Open 2004, contra lui Roddick. În plus, Berdych l-a răpus și el pe Nadal, la Australian Open 2014, când a luat manșa a 2-a la zero și apoi a închis partida cu 3-0 la general.

• Înaintea confruntării de la US Open 2018, Rafael Nadal și Dominic Thiem se duelaseră de trei ori la Roland Garros, iar ibericul câștigase toate cele 9 seturi disputate.

Deșteptarea lină a deținătorului trofeului

Rafael Nadal a punctat pe tabelă în debut de set doi, însă doar pe serviciu. Thiem a deschis cu două ture fără punct pierdut pe lansare, iar Nadal s-a simțit forțat de o slăbiciune tot mai evidentă a reverului să încerce chiar și combinația de serviciu-voleu. A fost nevoie de 50 de minute în partidă pentru ca forehandul lui Nadal să se înăsprească. Mai tăios cu passing-ul, Nadal a profitat și de erorile strecurate în jocul lui Thiem: o reluare dureroasă în plasă din poziție dominantă și apoi o diagonală de rever care a izbit banda fileului chiar la minge de break l-au dus pe Nadal la 5-3 în manșa secundă.

Nadal însă nu a egalat scorul la general. Nu imediat. După un sfert de oră, forehandul său a dat din nou eroare flagrantă, în cel mai nepotrivit moment, la 30-30, iar Thiem și-a recuperat prompt break-ul, taxându-l pe iberic cu un retur imparabail, pe care liderul mondial doar l-a atins. A fost nevoie de un nou asalt nadalian – început cu rever câștigător și încheiat cu două erori ale lui Thiem, pentru ca numărul unu mondial să egaleze la seturi, 6-4, la borna de o oră și 8 minute în partidă.

Statistica setului doi a explicat prăbușirea lui Thiem: dacă Nadal a încheiat cu bilanț zero – același număr de lovituri câștigătoare și greșeli neforțate (câte 6), mai tânărul Dominic a încheiat pe minus, cu 7 reușite și 12 erori, numărul de greșeli fiind de șase ori mai mare în actul secund comparativ cu primul.

Thiem a condus, dar Nadal s-a impus cu 4 game-uri câștigate la rând

Un prim moment de cotitură al setului trei s-a consumat în game-ul al cincilea, pe lansarea sportivului care îl învingea în finala US Open 2017 pe Kevin Anderson. Nadal a irosit avantajul de la 40-15, însă a reacționat de minune când Thiem a trecut în față, amenințând cu break. Ibericul a purtat un raliu violent, și-a creat avantaj cu reverul în lung de linie și cu aceeași lovitură a anulat, pentru prima dată în meci, o minge de break. Un atac ratat cu dreapta de Thiem și un nou winner, de pe forehand, al ibericului au păstrat manșa pe logica servei.

Dominic Thiem a venit ca un tăvălug peste Nadal în game-ul șapte al setului trei. Pornind cursa de la același scor, 40-15 pentru iberic pe lansare, Thiem a reușit de această dată – cu un excelent passing-cross, intuit de Nadal, dar reluat doar în plasă, apoi cu un retur de forehand trimis razant și cu unghi agresiv, câștigător – să pună break-ul pe tabelă. La 4-3, Thiem a confirmat rapid, cu o nouă mostră de tenis agresiv, perfect. Însă ultimul examen avea să-l pice.

Numărul nouă mondial s-a crispat, exact cum o făcuse și Nadal în final de set doi, când a ajuns la linia de serviciu pentru a închide setul. Agresivitatea lui Nadal din primul schimb a sădit semne de întrebare de partea cealaltă a fileului. La exact două ore de la primul serviciu, Thiem trimitea o dublă greșeală, prin care Nadal căpăta două mingi de break. Fără a pune în teren primul serviciu, Thiem a reacționat perfect în momentul în care fileul a schimbat traiectoria mingii lui Nadal, anulându-i prompt prima șansă ibericului. Un retur trimis cu mari eforturi pe a doua minge de break a smuls însă o greșeală mare de pe rever austriacului, liderul mondial răsuflând ușurat la 5-5.

Finalul manșei a fost incandescent: Nadal a trecut în față cu o tură de serviciu la zero, iar Thiem părea în siguranță, al 40-15 pe lansare. Nadal a protestat însă, expediind reveruri câștigătoare ce au concurat reușitele austriacului din primul set. La a patra egalitate, Dominic Thiem a avut în rachetă un voleu relativ ușor, cu un teren complet deschis. Thiem a forțat însă, iar mingea nu a prins tușa. Apoi, Nadal l-a executat, cu un forehand în lung de linie în punctul imediar următor, preluând conducerea la manșe, 2-1, după două ore și 12 minute de joc.

5 din 13 puncte a câștigat pe atac la fileu Dominic Thiem. Nadal – 18 din 24

O oră și 21 de minute de luptă, pentru decisiv!

Setul patru a debutat cu ofensivă totală. Thiem a salvat cu execuții în forță, pe tușă, două mingi de break și 2-0 ale lui Nadal, a egalat scorul la 1 și a pus pe tabelă break, imediat, contabilizând câteva erori ale lui Rafa. Intensitatea lui Nadal a scăzut, ajutându-l pe Thiem să aibă șanse de dublu break. Spaniolul s-a redresat însă la timp, salvând de trei ori – grație serviciului și unor reflexe excelente la plasă.

Nadal a lansat imediat contraofensiva. Un dropshot perfect l-a dus la dublă șansă de break, însă Thiem, agresiv, a parat servind impecabil. Austriacul a pus punct game-ului cu trei ași în ultimele patru puncte, pentru 4-2. Liderul mondial și-a recuperat, totuși, break-ul, după ce un rever al lui Thiem a aterizat prea lung, egalând scorul, 4-4. Un voleu împins de elevul lui Carlos Moya în burta fileului a produs rumoare, provocând noi probleme și o nouă șansă de break pentru Thiem, însă ibericul s-a apărat eficient. Execuțiile rafinate – un serviciu exterior moale, dar cu unghi ascuțit urmat de atac la plasă și finalizare cu voleul, apoi o scurtă împrumutată parcă de la semifinalista Sevastova și un nou serviciu bun i-au asigurat tiebreak-ul lui Nadal, de la minge de break pentru Thiem. Austriacul a evitat problemele.

În tiebreak, austriacul a avut capul limpede, în timp ce forehandul lui Nadal a dat rateu de la primul punct. Austriacul s-a impus cu 7-4, forțând un set decisiv, după 3 ore și 35 de minute de luptă.

19-14 raportul loviturilor câștigătoare în setul patru pentru Dominic Thiem

Moartea subită

Pe o arenă cu din ce în ce mai puțini spectatori rămași la locurile lor, Nadal și Thiem au reluat înfruntarea, în decisiv, cu hold-uri în oglindă, adjudecate la zero. Dominic și-a schimbat pantofii, Rafa și-a îngropat fața mai mult și mai mult în prosoapele cu gheață. Cu aproape opt ore petrecute pe teren în turul 3 și optimi, consumul fizic al ibericului atingea cote alarmante. Lui i-au aparținut primele mingi de break, la 2-2, însă ibericul și-a pierdut luciditatea și a trimis o minge decisivă exact în racheta adversarului său, care a evadat pe tabelă.

După 4 ore și 12 minute de luptă, Thiem era în față. A alergat ca la început de meci după o scurtă a lui Nadal. N-a prins-o, dar s-a răzbunat cu un atac spre corpul ibericului ajuns amenințător la fileu. Campionul în exercițiu a pus racheta, dar mingea nu a ajuns în teren, iar austriacul a scăpat de mingea de break și, mai departe, la 4-3.

La 5-5, Dominic Thiem a dat dovadă de o extraordinară rezistență, apărându-i lui Nadal trei mingi de break consecutive: austriacul a lansat imparabil pe primele două, iar spaniolul l-a ajutat cu o imensă ratare pe serva a doua. Un excelent raliu, încheiat de Thiem cu voleu câștigător, a ridicat puținii spectatori rămași în tribune în picioare. Suficient de atent, Nadal a trecut fără punct cedat de tura pe serviciu, pentru a forța cea mai aspră încheiere de meci: tiebreak în decisiv, după 4 ore și 39 de minute de luptă.

După 4 ore și 48 minute, învingătorul a fost Nadal. Ibericul a fructificat prima minge de meci, într-un tiebreak în care cinci puncte s-au câștigat contra serviciului.

Publicat: 05 09. 2018, 09:14
Actualizat: 05 09. 2018, 10:21