Capăt de linie pentru Monica Niculescu: a fost eliminată în calificările turneului de la Dubai

Monica Niculescu (106 WTA) a pierdut în finala calificărilor turneului de la Dubai, contra Zarinei Diyas (96 WTA), scor 4-6, 4-6.

Primul set s-a încheiat după 42 de minute și a avut o desfășurare neobișnuită. În primele nouă game-uri ale jocului s-au înregistrat tot atâtea break-uri, iar jucătoarea din Kazakhstan a câștigat pentru prima oară pe propriul serviciu la 5-4, adjudecându-și astfel actul inaugural.

În setul secund s-a înregistrat un singur break, la 1-1, când Monica nu a reușit să-și facă serviciul. Până la final, românca nu a mai avut șansa de a reveni în meci, ratând astfel ocazia de a accede pe tabloul principal la turneul de categorie Premier 5 din Emiratele Arabe Unite.

Pe tabloul de simplu de la Dubai vor evolua două românce: Simona Halep (3 WTA) și Mihaela Buzărnescu (29 WTA). Turneul se va desfășura în perioada 17 – 23 februarie.

Publicat: 16 02. 2019, 14:09
Actualizat: 16 02. 2019, 14:10