Capăt de drum pentru Mihaela Buzărnescu și Irina Begu, în sferturile probei de dublu. România este OUT de la Wimbledon 2018

Mihaela Buzărnescu și Irina Begu au fost învinse, miercuri, în sferturile probei de dublu la Wimbledon 2018. Româncele au câștigat primul set, 7-5, încă Nicole Melichar și Kveta Peschke au revenit și s-au impus cu dublu 6-4, după 2 ore și 2 minute.

Câte un break a decis fiecare dintre cele trei seturi. Româncele, favorite 15 pe tablou, au făcut break în finalul primului set, la 6-5, însă până la finalul meciului nu au mai reușit să amenințe serviciile adverse. Perechea ceho-americană, cotată cu șansa a 12-a la trofeu, a profitat de o primă ezitare a cuplului Buzărnescu / Begu în game-ul trei din setul secund și au forțat decisivul, cedând mai departe doar cinci puncte pe lansare până în final de act doi.

Momentul decisiv al decisivului s-a consumat la 2-2, când Irina și Mihaela au greșit și nu au reușit să salveze decât una dintre cele două mingi de break ale cuplului Melichar / Peschke.

România a rămas astfel fără vreun reprezentant în toate probele seniorilor la Wimbledon 2018.

Publicat: 11 07. 2018, 16:17
Actualizat: 11 07. 2018, 16:18