Când joacă Simona Halep în sferturile de finală la WTA Praga. S-a stabilit ora de start a meciului de vineri

Simona Halep nu are prea mult timp să celebreze după victoria cu Barbora Krejcikova. Are un nou meci vineri

UPDATE, ora 21:05 / Organizatorii de la Praga au anunţat programul zilei de vineri. Ana Bogdan – Kristyna Pliskova este partida care va deschide ziua, de la ora 12:00. Partida Simonei Halep cu Magdalena Frech este a treia a zilei, în jurul orei 16:00. Între cele două se dispută duelul dintre Elise Mertens şi Eugenie Bouchard.

Simona Halep s-a calificat în sferturile de finală la WTA Praga, după ce a învins-o pe Barbora Krejcikova, scor 3-6, 7-5, 6-2. Mai departe, programul româncei în competiţie este unul infernal. Va juca vineri, pentru un loc în semifinale, împotriva Magdalenei Frech. Iar apoi ar putea avea alte două partide în weekend. Semifinalele şi finala, în drumul spre al 21-lea titlu WTA.

Simona Halep, şase meciuri în şase zile în drumul spre o posibilă finală la WTA Praga

Dacă ţinem cont că Halep a avut meci de dublu miercuri, ajungem la un total de şase partide în şase zile pentru româncă. Dintre care cinci de simplu şi unul de dublu. Este un program extrem de solicitant pentru o jucătoare care vine după şase luni fără meci oficial, din cauza pandemiei de coronavirus.

Simona Halep ar putea înfrunta jucătoare din România în cele două partide de sâmbătă şi duminică. Irina Begu ar putea fi adversara Simonei de sâmbătă. Cele două sunt şi foarte bune prietene. Apoi, în finală ar putea fi un duel cu Ana Bogdan. Singurul cap de serie rămas în competiţie, în afara Simonei, este Elise Mertens, pe partea cealaltă a tabloului faţă de Halep.

Se anunţă o săptămână plină de meciuri pentru Simona Halep, dar apoi ar putea urma o nouă pauză prelungită. Locul 2 mondial nu s-a înscris pentru Western & Southern Open, competiţie mutată în acest an de la Cincinnati la New York. De asemenea, prezenţa la US Open este pusă sub semnul întrebării. Halep a spus că va lua o decizie imediat după turneul de la Praga.

În condiţiile în care şi turneul de la Madrid a fost anulat, pentru Simona Halep mai rămân puţine competiţii în calendar. Va merge sigur la Roland Garros şi, foarte probabil, va fi prezentă şi la Roma. Dar aceste competiţii sunt programate abia la finalul lunii septembrie.

Publicat: 13 08. 2020, 20:19
Actualizat: 13 08. 2020, 21:09