Campionul a răpus favoritul. Wawrinka l-a învins pe Dimitrov, pentru a doua oară consecutiv într-un meci din primul tur al unui turneu de Mare Șlem

Stan Wawrinka, campionul din 2016 al US Open-ului, a reluat, după un an de absență, șirul victoriilor pe hard-ul de la Flushing Meadows, învingându-l, luni, în primul meci programat pe Arthur Ashe Stadium, pe bulgarul Grigor Dimitrov, scor 6-3, 6-2, 7-5.

Cel mai tare derby al primului tur pe tabloul de simplu masculin s-a încheiat cu o surpriză, favoritul 8 fiind eliminat încă din primul tur, fără set câștigat. Elvețianul Wawrinka (101 ATP) și-a arătat însă, o dată în plus, stofa de campion, repetând isprava din primul tur de la Wimbledon 2018, acolo unde sportivul cu câte un titlu la Australian Open, Roland Garros și US Open îl învinsese pe același Grigor Dimitrov, marele ghinionist la tragerilor la sorți pentru tabloul principal.

Temător și ezitant la serviciu, cu o frecvență a primei mingi de doar 52%, Dimitrov nu a reușit să se impună în momentele importante, dovada cea mai bună fiind aceea că, din opt mingi de break, bulgarul a convertit doar una.

Emoții la 2-0 pentru jucătorul scos din Top 100 de probleme fizice

Wawrinka s-a impus cu lejeritate în primele două seturi: a făcut break în manșa inaugurală chiar atunci când adversarul său servea cu mingi noi, pentru a se impune cu 6-3, apoi a prelungit forcing-ul cu patru game-uri consecutive în start de set secund, urcându-și seria devastatoare la șapte jocuri adjudecate la rând. În ciuda acestei dominații destul de clare, elvețianul a avut nevoie de șapte mingi de set pentru a se desprinde la 2-0 pe tabelă.

Pe fondul unor ușoare probleme musculare semnalate de Stan, care a cerut intervenția fizioterapeutului, Grigor Dimitrov a simțit că este loc pentru o revenire.

Jucătorul comparat obsesiv cu Roger Federer a reușit un prim break al partidei în game-ul opt al setului trei, a servit la 5-3, însă nu a ajuns la minge de set, suferind un nou colaps la serviciu. Rupând racheta din frustrare, Dimitrov nu a mai putut decât că privească dezamăgit cum Wawrinka răspunde cu o nouă serie impresionantă, de patru game-uri, prin care a închis meciul, după două ore și 24 de minute, avansând spre un duel în turul doi cu francezul Ugo Humbert (139 ATP), învingător cu 3-0 într-un duel al jucătorilor veniți din calificări contra americanului Collin Altamirano (345 ATP).

Datorită acestei victorii, Stan Wawrinka are mari șanse de a reveni în Top 100 ATP la capătul turneului de la US Open.