Calificată în sferturi la Bucharest Open, Halep e gata pentru întâlnirea cu Arruabarrena: „E o adversară dificilă”. Reacția după jocul cu Krunici

Sfert de finală la Australian Open, semifinală la Indian Wells, finală la Madrid, finală la Roland Garros, semifinală la Wimbledon. După atâtea rezultate la nivel înalt, Simona Halep a decis să participe și la BRD Bucharest Open, deși acuză o anumită stare de oboseală.

Simona a trecut joi destul de lejer de Alexandra Krunici și s-a calificat în sferturile turneului, unde o va întâlni pe Arruabarrena. Simona a declarat după victoria cu Krunici că următorul meci va fi dificil: „Am fost puțin obosită”, a recunoscut constănțeanca după meciul de joi.

„A fost un meci greuț, dar sunt fericită că am reușit să câștig. În setul doi am fost puțin obosită. Mulțumesc fanilor, au fost deosebiți. Adversara din sferturi este una dificilă, am jucat cu ea la Madrid”, a declarat Simona Halep la DigiSport.

Simona Halep, locul 3 WTA, s-a calificat, joi, în sferturile de finală ale competiției dotată cu premii în valoare totală de 250.000 de dolari, BRD Bucharest Open. În turul doi, Halep a trecut cu scorul de 6-2, 6-4, după o oră și 11 minute, de jucătoarea sârbă Alexandra Krunici, locul 155 WTA.

Pentru un loc în semifinale, Halep va juca, vineri, împotriva jucătoarei spaniole Lara Arruabarrena, care a trecut cu scorul de 7-5, 3-6, 7-6 (8/6) de sportiva turcă Cagla Buyukakcay.

Pentru calificarea în sferturi, Halep și-a asigurat 60 de puncte WTA și un cec în valoare de 5.900 de dolari.

Publicat: 10 07. 2014, 21:28
Actualizat: 10 07. 2014, 23:00