Cadanțu și Dinu s-au calificat în optimile turneului ITF de la Istanbul. Victorii în minimum de seturi le aduc 8 puncte WTA

Două victorii românești au avut loc marți, în a doua zi a turneului ITF de la Istanbul, dotat cu premii în valoare totală de 50.000 de dolari!

Alexandra Cadanțu (231 WTA) a dispus de Tadeja Majeric (Slovenia, 244 WTA), calificându-se în optimile de finală cu scorul de 7-5, 6-2. Fără emoții a trecut de primul tur și Cristina Dinu (221 WTA), care a învins-o pe turcoaica Akbas Basak, posesoare a unui wild-card, scor 6-2, 6-0.

Dacă meciul Alexandrei a fost unul destul lung, care a durat o oră și 53 de minute, Cristina a obținut o victorie fulger, după 40 de minute de joc. Reprezentantele României și-au asigurat câte 8 puncte WTA grație accederii în optimile de finală ale turneului disputat pe suprafață rapidă.

În faza următoare, Alexandra Cadanțu se va duela cu Nigina Abduraimova (Uzbekistan, 229 WTA), a șasea favorită ca competiției. Cristina Dinu, cap de serie numărul 7, nu și-a aflat încă viitoarea adversară, aceasta urmând a se decide după încheierea partidei Martina Caregaro (Italia, 272 WTA) – Pia Konig (Austria, 431 WTA).

Publicat: 12 04. 2016, 16:23
Actualizat: 12 04. 2016, 16:45