Buzărnescu își continuă cursa spre Top 40 WTA! Mihaela s-a calificat în sferturile turneului de la Midland

Mihaela Buzărnescu (43 WTA) a acces joi seară în sferturile turneului de la Midland (SUA), dotat cu premii de 100.000 de dolari, după ce a trecut de Stefanie Vogele (Elveția, 178 WTA), scor 1-6, 6-0, 6-2.

Buzărnescu este favorită principală la Midland, iar bucureșteanca va intra în Top 40 mondial dacă va câștiga turneul! Ea a făcut un pas important pentru îndeplinirea obiectivului, învingând-o pe Vogele după o oră și 31 de minute.

Jucătoarea care la începutul anului trecut se afla în afara Top 500 WTA își construiește o carieră de vis la vârsta de 29 de ani, dar niciun meci nu este simplu în tenisul actual! „Miki” a trebuit să muncească pentru victorie, deși a întâlnit o adversară mult mai slab cotată.

Mihaela și-a intrat mai greu în ritm, dar a revenit superb după ce a pierdut fără drept de apel primul set. Românca nu i-a mai lăsat decât două game-uri lui Stefanie în următoarele două manșe, încheind en-fanfare partida, cu 10 ași reușiți.

Pentru un loc în semifinale, MIhaela Buzărnescu se va duela cu Rebecca Peterson (Suedia, 145 WTA). Buzărnescu a mai jucat o singură dată împotriva nordicei, impunându-se fără probleme, scor 6-2, 6-2 în sferturile turneului de la Versmold 2017.

Publicat: 02 02. 2018, 10:46
Actualizat: 02 02. 2018, 10:55