BRD Bucharest Open | Execuție în direct în meciul lui Jaqueline Cristian: partida s-a încheiat în 50 de minute! Tabloul complet al sferturilor de finală

Parcursul lui Jaqueline Cristian la BRD Bucharest Open 2019 s-a încheiat abrupt, joi seară, în faza optimilior de finală, jucătoarea în vârstă de 21 de ani rezistând pe teren doar 50 de minute în duelul cu Elena Rybakina. Sportiva din Kazahstan s-a impus 6-1, 6-0 și a completat tabloul sferturilor de finală.

Jaqueline Cristian nu a reușit să repete evoluția din partida de debut, contra Soranei Cîrstea (81 WTA), care i-a adus o splendidă victorie6-4, 4-6, 6-2. Aflată cu peste 100 de poziții mai sus în clasamentul mondial (106 WTA, față de 210 WTA), Rybakina a cedat doar trei puncte pe serviciul în setul secund, în timp ce reprezentanta României a suferit mult pe lansare, având procentaje modeste (51% frecvență, 33% puncte câștigate pe primul serviciu, 35% puncte câștigate pe al doilea serviciu).

România rămâne, astfel, cu doar două reprezentante în cursa pentru trofeu, dintr-un total de opt aflate la start pe tabloul principal. Patricia Țig și Irina Begu se pot înfrunta în meci direct în semifinale.