Borna Coric este omul zilei în tenis: l-a bătut în două seturi pe Andy Murray. Liderul mondial spune „La revedere” turneului de la Madrid încă din optimi

Tablouri decapitate la Madrid: după ce Angelique Kerber s-a retras în timpul optimii cu Bouchard, liderul mondial la zi al circuitului ATP, Andy Murray, a părăsit și el întrecerea, în aceeași fază a competiției.

Britanicul a fost învins după o prestație mult sub standardele sale de croatul Borna Coric (59 ATP), cu un dublu 6-3.

Murray a fost de nerecunoscut la serviciu: de la 2-2 în primul set, și-a pierdut de trei ori la rând lansarea, deși toate game-urile au trecut pe la egalitate. Coric s-a desprins la 1-0 pe tabelă după 40 de minute de joc, iar în manșa a doua a avut nevoie de șase minute în plus pentru a se impune, cu același scor. De această dată, Coric a profitat pe final de set de erorile lui Murray: a obținut break-ul decisiv la 4-3, după un rever ratat complet de britanic. Coric a închis partida cu serviciul, la 15, și confirmă forma bună arătată în Maroc, acolo unde a câștigat primul titlu al carierei.

• Ultima victorie mare a lui Coric venise în august 2016, la Cincinnati, împotriva lui Nadal: 6-1, 6-3.

Publicat: 11 05. 2017, 19:25
Actualizat: 11 05. 2017, 19:30