‘BOMBĂ‚’ la Wimbledon!** Rafael Nadal a fost ELIMINAT în turul doi, de numărul 100 mondial!

Rafael Nadal (cap de serie numărul 2) a părăsit prematur tuneul de Mare Șlem de la Wimbledon, fiind învins în turul doi de cehul Lukas Rosol (numărul 100 în clasamentul ATP), după un meci de 5 seturi (6-7, 6-4, 6-4, 2-6, 6-4).

După un prim set câștigat la tie-break, Nadal le-a cedat pe următoarele două cu scoruri identice (6-4). Totul părea să reintre în normal în setul 4, câștigat de Nadal la 2, însă cehul a detonat bomba în „decisiv”, unde s-a impus la 4 și a provocat probabil cea mai mare surpriză a sezonului, la capătul a trei ore și 18 minute.

În turul trei, Rosol îl va întâlni pe germanul Philipp Kohlschreiber, care a trecut în trei seturi de Malek Jaziri.

Publicat: 29 06. 2012, 00:16
Actualizat: 29 06. 2012, 00:17