Bogdan a făcut spectacol în primul tur al calificărilor de la Linz: 6-2, 6-4 cu Mertens

Ana Bogdan (România, 118 WTA) a obținut sâmbătă o victorie clară, în primul tur al calificărilor de la Linz (Austria), învingând-o pe Elise Mertens (Belgia, 134 WTA) cu scorul de 6-2, 6-4!

Meciul dintre Bogdan și Mertens se anunța unul echilibrat, însă românca a controlat jocul în întregime! Ana a câștigat primul set fără probleme, reușind două break-uri în fața unei tenismene pe care nu o mai întâlnise până acum! Belgianca nu a contat la retur, lucrurile schimbându-se totuși în manșa secundă. Mertens a ratat două mingi de 5-3, iar șansele de break irosite au costat-o scump. Bogdan și-a făcut serviciul și a defilat pe final, reușind o serie de trei game-uri la rând, scor 6-2, 6-4, după o oră și 18 minute de joc.

În faza a doua a calificărilor din cadrul turneului dotat cu 250.000 de dolari, disputat pe hard indoor, jucătoarea din Sinaia se va duela cu câștigătoarea partidei Kristyna Pliskova (Cehia, 66 WTA) – Julia Grabher (Austria, 306 WTA).

Publicat: 08 10. 2016, 12:18
Actualizat: 08 10. 2016, 12:24