Bianca Andreescu, sportiva anului în Canada! Cum a intrat în istoria țării

Bianca Andreescu a fost desemnată sportiva anului în Canada, intrând în istoria țării ca fiind primul sportiv din tenis care primește această titulatură.

Bianca Andreescu, sportiva anului în Canada

Jucătoarea în vârstă de 19 ani a reușit în 2019 să ajungă pe poziția a 4-a WTA, după ce, în urmă cu un an, începuse sezonul pe locul 152. De asemenea, locul 4 reprezintă cea mai înaltă poziție pe care a atins-o vreodată o jucătoare din Canada.

„Sunt foarte recunoscătoare pentru acest trofeu. Nu mă aşteptam să fiu primul sportiv din lumea tenisului care reuşeşte acest lucru.Nu aş fi reuşit nimic în acest an fără sprijinul Canadei”, a comentat Bianca Andreescu la aflarea deciziei.

Performanța care a propulsat-o pe Andreescu a fost câștigarea turneului US Open, jucând pentru prima dată o finală de Grand Slam. În Statele Unite ale Americii, sportiva a învins-o răsunător chiar pe Serena Williams.

Sportiva născută la Pitești a mai câștigat turneele de la Indian Wells și Toronto.

Publicat: 10 12. 2019, 11:34
Actualizat: 10 12. 2019, 18:36