Bianca Andreescu, entuziasmată după finala Australian Open! Ce i-a transmis Sofiei Kenin

Bianca Andreescu (6 WTA, 19 ani) a urmărit finala Australian Open câștigată de către Sofia Kenin (15 WTA, 21 de ani) și i-a transmis americancei un mesaj pe rețelele sociale.

Sportiva canadiană cu origini românești a felicitat-o pe Sofia Kenin pe Twitter, unde a postat și imaginile cu bucuria campioanei de la Melbourne.

„Sunt atât de fericită pentru tine!”, a scris Bianca Andreescu.

Sofia Kenin a câștigat finala în fața ibericei Garbine Muguruza (32 WTA, 26 de ani), scor 4-6, 6-2, 6-2, după două ore și trei minute de joc.

Muguruza a eliminat-o în semifinale pe Simona Halep, în timp ce Kenin a trecut de liderul mondial, Ashleigh Barty.

A ratat Australian Open

Tânăra tenismenă nu a participat în acest an la Australian Open, fiind încă nerecuperată după o accidentare la genunchi, suferită la Turneul Campioanelor, în meciul contra Karolinei Pliskova, la scorul de 2-0 în primul set.

Canadianca a cerut time-out medical atunci și a ales să continue setul, dar a abandonat după ce l-a pierdut, scor 3-6.

Publicat: 01 02. 2020, 17:21