Bianca Andreescu, de neoprit! E în sferturi la turneul din Beijing și a ajuns la 17 victorii consecutive

Bianca Andreescu (6 WTA) s-a calificat în sferturile de finală ale turneului Premier Mandatory din Beijing (China), joi, după ce a trecut de americanca Jennifer Brady (66 WTA), scor 6-1, 6-3. Sportiva de 19 ani a ajuns la 17 victorii consecutive în circuit.

Jucătoarea din Canada a trecut fără mari dificultăţi de Brady, adjudecându-şi primul set după ce a cedat doar un game, în aproximativ 33 de minute. Primele mingi de break ale lui Andreescu în actul secund au apărut la scorul de 4-3, fiind fructificate. Partida s-a încheiat după o oră şi şapte minute.

În urma acestui nou triumf, Bianca Andreescu s-a calificat în sferturile de finală ale turneului din Beijing, unde va evolua împotriva fostului lider mondial, Naomi Osaka (4 WTA).

De asemenea, după meciului cu Brady, Bianca Andreescu a ajuns la 17 victorii consecutive, WTA considerând că meciul cu Sofia Kenin, din turul secund de la Roland Garros, când sportiva din Canada nu s-a prezentat, nu poate fi luat în calcul ca înfrângere. În precedentele două luni, Andreescu a câştigat turneele de la Toronto şi US Open, ajungând la cea mai bună clasare din carieră, locul 5 WTA.

După jocul dintre Andreescu şi Brady, tabloul sferturilor de finală de la Beijing este complet:

• Ashleigh Barty (1 WTA) – Petra Kvitova (7 WTA)
    Elina Svitolina (3 WTA) – Kiki Bertens (8 WTA)