Bianca Andreescu a umilit-o în 52 de minute pe Eugenie Bouchard! Cum s-a terminat meciul în care setul al doilea a durat doar 21 de minute

Bianca Vanessa Andreescu (18 ani, 106 WTA) a obținut, sâmbătă dimineață, o victorie foarte clară în fața lui Eugenie Bouchard (24 de ani, 79 WTA), scor 6-2, 6-0, în meciul celor mai bine clasate jucătoare din Canada în circuitul feminin de tenis.

Succesul clar al jucătoarei cu origini române a venit în faza sferturilor de finală de la turneul WTA de 125.000 de dolari de la Newport Beach, Statele Unite ale Americii, și s-a produs după doar 52 de minute. Bianca a pus în scenă un joc agresiv, dar sigur, iar Genie, aflată într-o revenire de formă, nu a putut găsi cheia pentru a se opune. De altfel, setul al doilea, câștigat de Bianca la zero, după doar 21 de minue, a trecut în contul lui Bouchard doar zece puncte!

Aflată la a treia victorie în minimum de seturi pe cimentul american, Bianca o va înfrunta în semifinale pe germanca Tatjana Maria (73 WTA), a doua favorită a concursului.

Pentru prezența în semifinale, Andreescu și-a asigurat 57 de puncte WTA și un cec în valoare de 7.530 de dolari americani. Dacă va câștiga turneul, ea va primi 160 de puncte WTA și 24.000 de dolari americani. Acum, în clasamentul WTA, Andreescu a urcat deja pe locul 76 și ridicarea trofeului deasupra capului ar însemna saltul până pe locul 68, peste Irina Begu, ocupanta locului 70.

Publicat: 26 01. 2019, 08:40
Actualizat: 26 01. 2019, 09:08