Belinda Bencic, declarație fără menajamente înaintea meciului cu Sorana Cîrstea din „optimile” US Open! Elvețianca i-a găsit punctul slab româncei: „O cunosc bine!”

Sorana Cîrstea (România, 30 WTA) și Belinda Bencic (Elveția, 13 WTA) se luptă pentru un loc în sferturile de finală de la US Open, duminică, după ora 19:30, iar românca și elvețianca se cunosc foarte bine una pe cealaltă.

Belinda Bencic s-a mai duelat de trei ori cu Sorana Cîrstea în circuitul de tenis profesionist, elvețianca spunând că a identificat punctul slab al sportivei din Târgoviște.

Întrebată despre Sorana Cîrstea, adversara pe care o întâlnește duminică, pe Arena Louis Armstrong de la US Open, Belinda Bencic a declarat că jocul româncei nu are secrete pentru ea. Elvețianca a caracterizat stilul lui Cîrstea, spunând că vrea să speculeze în avantajul ei inconstanța Soranei:

O cunosc bine! Este o sportivă care joacă agresiv, dar uneori sunt suișuri și coborâșuri în jocul ei”, a declarat Belinda Bencic, medaliată cu aur la JO de la Tokyo, potrivit Srf.ch.

Sorana Cîrstea și Belinda Bencic au mai jucat de trei ori una împotriva celeilalte, istoria meciurilor directe fiind de partea româncei: 2-1! Cîrstea a câștigat la Grampians Trophy 2021, scor 7-5, 6-2 în optimi, și la Cincinnati 2022, scor 6-2, 6-7(3), 6-4 în primul tur, iar Bencic a învins-o pe eleva lui Thomas Johansson la US Open, anul trecut, cu 3-6, 7-5, 6-2 în turul secund.

Belinda Bencic nu a pierdut niciodată în optimi la US Open

În faza precedentă, Belinda Bencic a trecut greu de Lin Zhu (China, 44 WTA), scor 7-6(1), 2-6, 6-3. Sportiva din Elveția are avantajul de a nu fi pierdut niciodată în optimi la US Open: s-a calificat în sferturi la ediția din 2014, s-a oprit în semifinale în anul 2019, iar în 2021 a ajuns până în sferturi.

Dar Sorana Cîrstea se află și ea pe un val de încredere, generat de victoria superbă contra Elenei Rybakina (Kazahstan, 4 WTA), 6-3, 6-7(6), 6-4. După ce a eliminat-o pe campioana de la Wimbledon 2022, Cîrstea s-a calificat în premieră în optimile de finală la US Open.

Meciul dintre Sorana Cîrstea și Belinda Bencic are o miză uriașă – 455.000 de dolari va încasa jucătoarea care se califică în sferturi la US Open! Duelul Cîrstea – Bencic poate fi urmărit în direct la Eurosport și în timp real pe www.prosport.ro.

Publicat: 03 09. 2023, 17:29
Actualizat: 03 09. 2023, 18:17