Belinda Bencic a învins-o pe Mihaela Buzărnescu în ‘sferturile’ turneului ITF de la Dubai. Elvețianca este pe val, cu 13 victorii consecutive

Belinda Bencic (98 WTA) a învins-o, joi, pe Mihaela Buzărnescu (59 WTA), în faza sferturilor de finală ale turneului ITF de 100.000 de dolari de la Dubai, cu scorul de 7-6(4), 6-2.

Partida a durat o oră și 55 de minute, iar elvețianca în vârstă de  20 de ani are multe motive de a sărbători: este calificată matematic pe tabloul principal de la Australian Open, după ce pauza competițională o trimisese în afara Top 300.

Bencic a avut nevoie de operație la încheietura mâinii stângi în primăvara acestui an. La St. Ptersburg a câștigat primul trofeu de la revenirea în circuit, apoi s-a impus în Thailanda și la Taipei. Acum, a ajuns la 13 victorii consecutive la simplu, în circuitul ITF.

Publicat: 14 12. 2017, 15:13
Actualizat: 14 12. 2017, 15:14