Begu și Mitu, campioane la dublu la turneul de la București!

Irina Begu și Andreea Mitu au câștigat proba de dublu a turneului BRD Open. Ele au trecut în finală de Danka Kovinic (Muntenegru) și Maryna Zanevska (Belgia), scor 6-3; 6-4.

Begu și Mitu păstrează trofeul de dublu în România. Sportivele noastre s-au impus fără mari emoții, conducând finala pe toată durata ei. Româncele au început primul set puternic și au avut oportunități de break încă din primul game. Au concretizat 3 astfel de ocazii și s-au impus, după 37 de minute, cu 6-3.

Al doilea set a fost puțin mai echilibrat. S-a mers cap la cap până, cu câte un break de fiecare, dar Begu și Mitu au reușit să spargă în final, când și-au adjudecat setul secund cu 6-4.

În urma acestei victorii, româncele vor primi câte 280 puncte WTA. Mitu va urca aproximativ 600 de locuri în clasamentul de dublu și va intra între primele 250 de jucătoare.

Publicat: 22 07. 2018, 17:20
Actualizat: 22 07. 2018, 18:15