Begu și Dulgheru, eliminate la Indian Wells

Jucătoarele de tenis, Irina Begu (foto) și Alexandra Dulgheru, au ratat calificarea în turul următor la Indian Wells. Româncele au fost eliminate în primul tur al turneului american, dotat cu premii de 6.134.605 dolari de către două jucătoare venite din calificări.

Irina Begu, locul 35 WTA și care nu mai jucase în circuitul profesionist de la Australian Open, a fost eliminată de nemțoaica Laura Siegemund, 28de ani, locul 79 WTA în trei seturi, 3-6, 6-4, 6-4, într-un meci care a durat două ore și 21 de minute. Un singur meci mai disputaseră cele două sportive, în 2015, la Charleston. Atunci Begu s-a impus în două seturi, 6-2, 7-6.

Alexandra Dulgheru, locul 93 WTA a pierdut în doar două seturi, 0-6, 1-6 meciul cu americanca Nicole Gibbs, locul 95 WTA într-un joc care a durat 62 de minute.

Pentru prezența în primul tur al turneului din California, româncele se vor alege cu câte 11.970 de dolari și 10 puncte WTA.

Tot miercuri seară, Simona Halep și-a aflat adversara din turul al doilea. A 5-a favorită a turneului de la Indian Wells, o va întâlni pe americanca Vania King 27 ani, locul 202 WTA, care a învins-o pe compatrioata sa Taylor Townsend, cu 6-2, 6-3. King a câștigat singura confruntare directă cu Halep, în 2010, în calificări la Montreal, cu 7-6, 6-1.