Begu, prima româncă ajunsă în sferturile turneului WTA de la Shenzhen! Irina a câștigat o luptă de peste două ore

Irina Begu (România, 43 WTA) s-a calificat miercuri dimineață în sferturile turneului International de la Shenzhen, după o victorie muncită, scor 4-6, 6-1, 6-2 cu Ekaterina Alexandrova (Rusia, 96 WTA).

Irina își cunoaște adversara din sferturi

Trei românce au fost programate miercuri pe centralul de la Shenzhen, în cadrul optimilor de finală, iar Begu a început ziua cu dreptul! Irina a trecut de Ekaterina Alexandrova după un meci de două ore și 7 minute, scor 4-6, 6-1, 6-2, iar bucureșteanca o va întâlni în faza următoare pe Timea Babos (Ungaria, 55 WTA). Tot astăzi vor mai ataca sferturile de finală Simona Halep, într-o partidă cu Ying-Ying Duan, și Ana Bogdan, care se duelează cu Kristyna Pliskova.

Begu s-a dezlănțuit după pierderea primului set

Irina Begu a arătat din nou că este o luptătoare, iar pierderea primului set nu a demoralizat-o absolut deloc! Irina și-a impus ritmul în următoarele două manșe, pe care le-a dominat de o manieră categorică. Per total, Begu și-a cedat serviciul de doar două ori, în timp ce Alexandrova i-a lăsat cinci break-uri româncei. Irina își asigură 13.000 de dolari după calificarea în sferturi, iar pentru semifinale se va lupta cu o adversară în fața căreia are un ascendent moral – o conduce cu 2-1 pe Timea Babos în meciurile directe.

Publicat: 03 01. 2018, 09:06
Actualizat: 03 01. 2018, 09:45