Begu își continuă turul de forță în circuitul WTA. Irina s-a calificat în turul doi la Wuhan, după numai 30 de ore de la câștigarea turneului din Seul

Irina Begu (26 WTA) traversează cea mai bună formă a carierei, realizând un adevărat tur de forță pe finalul sezonului. Bucureșteanca s-a calificat luni în turul doi la Wuhan, 7-6(5), 7-6(5) cu Zarina Diyas (Kazahstan, 42 WTA), la aproximativ 30 de ore după ce câștigase al doilea titlu al carierei, la Seul (6-3, 6-1 în finala cu bielorusa Aliaksandra Sasnovic).

Irina Begu ocupă de luni cea mai bună poziție atinsă vreodată în WTA, iar noul statut îi dă aripi. Jucătoarea în vârstă de 25 de ani s-a recuperat incredibil după cele cinci meciuri câștigate săptămâna trecută la Seul (Coreea de Sud), pentru ca luni să triumfe într-o altă țară, la Wuhan (China), turneu dotat cu premii în valoare de 2,2 milioane de dolari.

Begu a servit magnific în primul set al meciului cu Diyas și nu i-a oferit nicio minge de break adversarei. Nici reprezentanta Kazahstanului nu s-a lăsat mai prejos, iar manșa nu putea fi decisă altfel decât la tie-break. Forța Irinei a fost decisivă, iar românca și-a adjudecat actul la 5, fructificând a doua minge de set. A doua manșă a avut același scor, însă o desfășurare total diferită, cu trei break-uri de fiecare parte. Irina a început mai relaxată și i-a permis Zarinei să se distanțeze la 4-0, dar Begu a revenit superb, forțând un nou tie-break. Românca a fost la fel de inspirată ca în finalul primul set și a închis meciul după o oră și 47 de minute de joc, scor 7-6(5), 7-6(5).

Begu nu are timp să respire, pentru că marți revine pe teren, înfruntând-o pe Roberta Vinci (Italia, favorită 15), după ora 09:00. Roberta participă la primul turneu după US Open, acolo unde a făcut istorie învingând-o pe Serena Williams (SUA, 1 WTA) în semifinale, scor 2-6, 6-4, 6-4. Vinci a pierdut finala disputată contra Flaviei Pennetta (Italia), cu 7-6(4), 6-2.

Publicat: 28 09. 2015, 17:08
Actualizat: 28 09. 2015, 17:18