Begu, fără reacție la Sankt Petersburg. Irina a pierdut în primul tur contra Andreei Petkovic

• Irina Begu (28 WTA) a avut o aventură scurtă la turneul WTA de la Sankt Petersburg, cedând încă din manșa inaugurală, scor 1-6, 5-7 cu Andrea Petkovic (Germania, 52 WTA).

Sezonul slab continuă pentru Begu, bucureșteanca pierzând destul de clar marți, în turul I la Sankt Petersburg, contra nemțoaicei Petkovic! Deși adversara Irinei venea după trei meciuri disputate în calificări, tot românca a fost jucătoarea fără vlagă, permițându-i Andreei să-și impună ritmul. Petkovic, sportivă care a ocupat locul 9 WTA în trecut, a învins-o pe Irina într-o oră și 38 de minute, scor 6-1, 7-5.

Begu a servit modest în primul set, iar Petkovic a returnat agresiv, reușind două break-uri pentru 3-1, respectiv 5-1! Irina a început să pună probleme după o intervenție a antrenorului Adrian Cruciat, iar decisivul părea aproape la scorul de 4-2. Românca a redevenit însă pasivă, Petkovic a intrat în control printr-o serie de trei jocuri consecutive, câștigând într-un final după un game adjudecat cu serviciul.

Irina rămâne cu o singură victorie în 2017, reușită în turul I la Australian Open (5-7, 6-3, 6-4 cu Yaroslava Șvedova), înfrângerea de la Sankt Petersburg fiind a patra a sezonului pentru ea. Sportiva de 26 de ani va reveni în țară, urmând ca în perioada 11-12 februarie să participe la meciul de Fed Cup dintre România și Belgia, programat la Sala Polivalentă din București.

Publicat: 31 01. 2017, 14:35
Actualizat: 31 01. 2017, 14:44