Begu continuă forma bună de la Fed Cup! Irina s-a calificat în „sferturi” la Istanbul după o victorie în trei seturi la Flipkens

Jucătoarea de tenis Irina Begu, cap de serie numărul 3 și locul 33 WTA, s-a calificat, miercuri, în sferturile de finală ale turneului WTA de la Istanbul, desfășurat pe zgură și dotat cu premii în valoare de 226.750 de dolari.

Begu a câștigat, în optimile de finală, în fața belgiencei Kirsten Flipkens (locul 93 WTA), scor 6-1, 1-6, 6-3, într-o oră și 44 de minute de joc.

De-a lungul partidei, Begu a comis opt duble greșeli, iar procentajul de reușită la serviciu a fost de 55 la sută cu prima minge și 48 la sută cu cea de-a doua. Românca a avut nouă șanse de break, dintre care a concretizat șapte și și-a cedat serviciul de cinci ori, din 11 posibilități de break ale adversarei.

În următoarea fază a competiției, Irina Begu o va întâlni pe câștigătoarea dintre Bașak Eraydin (257 WTA) și Ayla Aksu (317 WTA), ambele din Turcia.

Prezența în sferturile de finală ale turneului de la Istanbul este recompensată cu 60 de puncte în ierarhia mondială și 6.175 de dolari.

Publicat: 26 04. 2017, 18:23
Actualizat: 26 04. 2017, 18:24