Australian Open și-a stabilit primele semifinale la masculin și feminin! Urmează un blockbuster pentru Novak Djokovic

Se știu primele semifinale pe tablourile masculin și feminin de la Australian Open! Campionii en-titre ai competiției, Novak Djokovic (Serbia, 1 ATP) și Aryna Sabalenka (Belarus, 2 ATP) au mai făcut un pas către apărarea trofeului.

Prima semifinală din concursul masculin îi va pune față în față pe Novak Djokovic și Jannik Sinner (Italia, 4 ATP)! Este un meci așteptat de toată lumea tenisului, ținând cont că italianul l-a învins pe sârb de două ori pe finalul sezonului trecut.

Pe tabloul feminin, Aryna Sabalenka se va duela pentru un loc în ultimul act de la Australian Open cu Coco Gauff (SUA, 4 WTA), într-o reeditare a finalei de la US Open 2022, câștigată de americancă.

S-au stabilit primele semifinale de la Australian Open 2024! Novak Djokovic, meci de foc cu Jannik Sinner

Marți au avut loc primele sferturi de finală de la Australian Open, iar Novak Djokovic și Jannik Sinner nu au lăsat loc de surprize! Deținătorul a 24 de tituri de Grand Slam, dintre care 10 la Australian Open, a trecut de Taylor Fritz (SUA, 12 ATP) cu 7-6(3), 4-6, 6-2, 6-3.

De partea cealaltă, Jannik Sinner nu i-a lăsat nici măcar un set lui Andrey Rublev (Rusia, 5 ATP), elevul lui Darren Cahill impunându-se cu scorul de 6-4, 7-6(5), 6-3.

Se anunță un meci teribil între Novak Djokovic și Jannik Sinner, sârbul având 4-2 în meciurile directe cu italianul. Cele două victorii reușite de Sinner contra lui Djokovic au fost reușite pe finalul sezonului trecut: 7-5, 6-7(5), 7-6(2) în grupele Turneului Campionilor, respectiv 6-2, 2-6, 7-5 în Cupa Davis.

Aryna Sabalenka – Coco Gauff, reeditarea finalei de la US Open

De asemenea, Aryna Sabalenka și Coco Gauff vor disputa un meci plin de orgolii în concursul feminin, bielorusa căutând revanșa după ce a fost răpusă de americancă în finala US Open 2023, scor 2-6, 6-3, 6-2.

Coco Gauff și-a asigurat biletul pentru careul de ași la Australian Open după 7-6(6), 6-7(3), 6-2 cu Marta Kostyuk (Ucraina, 37 WTA), în timp ce Aryna Sabalenka a dispus în minimum de seturi de Barbora Krejcikova (Cehia, 11 WTA), scor 6-2, 6-3.

Celelalte meciuri din cadrul sferturilor de finală de la Australian Open vor avea loc miercuri dimineață: Daniil Medvedev (Rusia, 3 ATP) – Hubert Hurkacz (Polonia, 9 ATP) și Carlos Alcaraz (Spania, 2 ATP) – Alexander Zverev (Germania, 6 ATP) la masculin, respectiv Linda Noskova (Cehia, 50 WTA) – Dayana Yastremska (93 WTA) și Anna Kalisnkaya (Rusia, 75 WTA) – Qinwen Zheng (China, 15 WTA) la feminin. Meciurile de la Australian Open pot fi urmărite în direct la Eurosport.

Publicat: 23 01. 2024, 17:22