Așa îți lași adversara fără cuvinte! VIDEO | Defensiva Simonei la superlativ: punctul fabulos cu care Halep a închis primul set cu Petkovic

Simona Halep (26 de ani, 1 WTA) nu a avut mari emoții pentru a obține calificarea în optimile de finală de la Roland Garros, unde o va întâlni pe belgianca Elise Mertens, dar a avut puțin de tras în primul set al partidei cu Andrea Petkovic (Germania, 107 WTA), câștigată cu 7-5, 6-0.

Jucătoarea din Germania, pe care Halep o învinsese în semifinalele din 2014, a început pe un val de încredere, a condus cu 2-0 și a părut că-i poate pune probleme liderului mondial, dar Simona a revenit rapid în set, a preluat conducerea și a părut că va încheia socotelile încă de la 5-4. Petkovic a supraviețuit unui game important, a restabilit egalitatea și a împins manșa în prelungiri, însă Simona s-a dovedit din nou mai bună în momentele cheie.

Iar punctul prin care Halep a închis primul act al confruntării e unul de pus în ramă. În dificultate din cauza unui atac bine țintit al adversarei sale, constănțeanca a găsit soluția potrivită pentru a ieși din apărare și, când a făcut pasul în față, totul s-a simplificat.

Odată bătălia dură din finalul setului câștigată, Simona nu a mai avut emoții. A profitat de micile probleme fizice ale adversarei și a încheiat setul al doilea cu 6-0, calificându-se în faza optimilor de finală, unde va juca cu Elise Mertens (Belgia, 16 WTA).

Publicat: 02 06. 2018, 19:20
Actualizat: 02 06. 2018, 20:00