Aryna Sabalenka a cucerit turneul de la Madrid! Ce cupă a primit după ce Ion Țiriac a retras trofeul din aur

(210509) -- MADRID, May 9, 2021 (Xinhua) -- Aryna Sabalenka of Belarus celebrates on the podium after winning the women's singles final against Ashleigh Barty of Australia at Madrid Open in Caja Majica in Madrid, Spain, May 8, 2021.,Image: 609990444, License: Rights-managed, Restrictions: , Model Release: no, Credit line: Profimedia

Aryna Sabalenka (Belarus, 7 WTA) a cucerit cel mai important titlu al carierei, la Madrid, după ce a învins-o în finală pe favorita principală a competiției, Ashleigh Barty (Australia, 1 WTA), cu scorul de 6-0, 3-6, 6-4.

Aryna Sabalenka este, fără îndoială, jucătoarea momentului în circuitul WTA! Bielorusa a triumfat sâmbătă la turneul lui Ion Țiriac, după ce în urmă cu o săptămâna disputa finala de la Stuttgart, pierdută în fața aceleiași Ashleigh Barty, soe 3-6, 6-0, 6-3.

Sabalenka și-a luat revanșa la Madrid și s-a impus într-o finală care a durat o oră și 41 de minute! Bielorusa a încasat un cec în valoare de 315.160 de euro, însă trofeul primit nu a fost la fel de valoros precum cele acordate în trecut de organizatori.

Aryna Sabalenka a triumfat la Madrid, iar de luni va atinge un nou maxim al carierei în clasament

Aryna Sabalenka a jucat același tenis agresiv cu care ne-a obișnuit și a răpus-o pe Ashleigh Barty la capătul unui adevărat maraton! După două seturi diametral opuse, Aryna s-a dezlănțuit în decisiv, în momentul în care era condusă cu 4-3! Sabalenka și-a adjudecat ultimele trei game-uri ale finalei, scor 6-0, 3-6, 6-4, ajungând la 10 titluri în circuit.

De asemenea, bielorusa va ocupa cea mai înaltă poziție a carierei începând de luni: locul 4 mondial! Finalista Ashleigh Barty se menține în fotoliul de lider mondial, fiind urmată de Naomi Osaka (Japonia, 2 WTA) și Simona Halep (România, 3 WTA).

Ion Țiriac a retras trofeul din aur și diamante din turneul feminin, iar Aryna Sabalenka a primit o cupă mai puțin valoroasă

Ion Țiriac a retras din turneul feminin de la Madrid trofeul celebru care îi purta numele și care avea o valoare uriașă. Acesta era confecționat din aur și diamante, dar Aryna Sabalenka oricum nu putea pleca acasă cu el. De exemplu, Simona Halep s-a mulțumit cu o replică din argint masiv, pe lângă premiul în bani de peste 1 milion de euro câștigat în 2017.

Trofeul a fost înlocuit cu o cupă confecționată dintr-un material mai puțin valoros, din cauza unui conflict dintre Ion Țiriac și Steve Simon, șeful tenisului feminin. Patronul turneului a luat această decizie radicală după ce conducerea WTA a criticat prezența lui Ilie Năstase la ceremonia din 2017, atunci când „Nasty” era suspendat ca urmare a incidentelor din Fed Cup.

Publicat: 09 05. 2021, 08:37
Actualizat: 09 05. 2021, 21:43