„Aroganța” făcută de ocupanta locului 348 WTA după ce a învins-o pe Sorana Cîrstea la Strasbourg! Ce a ținut să scoată în evidență rusoaica Ekaterina Makarova | GALERIE FOTO

Sorana Cîrstea (România, 27 WTA) a fost învinsă de o adversară mai slab clasată cu 321 de locuri decât ea, în primul tur al turneului WTA 250 de la Strasbourg (Franța).

Ekaterina Makarova (Rusia, 348 WTA) a făcut show după ce a reușit surpriza turneului de la Strasbourg, eliminând-o încă din primul tur pe Sorana Cîrstea, finalista ediției de anul trecut.

Ekaterina Makarova, sportivă în vârstă de 26 de ani, a ținut să scoată în evidență faptul că i-a fost superioară Soranei Cîrstea (32 de ani), în ciuda diferenței de 321 de locuri din clasamentul mondial.

„Aroganța” făcută de ocupanta locului 348 WTA după ce a învins-o pe Sorana Cîrstea la Strasbourg

Sorana Cîrstea continuă să dezamăgească în sezonul de zgură, sportiva din Târgoviște suferind o înfrângere incredibilă la Strasbourg, scor 6-1, 3-6, 2-6 cu Ekaterina Makarova, o jucătoare mult mai slab clasată, venită din calificări.

Rusoaica s-a bucurat enorm după ce a eliminat-o pe româncă și a făcut mai multe postări pe rețelele de socializare. În una dintre ele, Makarova le-a arătat fanilor că a învins-o pe Cîrstea în condițiile în care se află pe locul 348 WTA, iar românca ocupă poziția 27 WTA.

Ekaterina Makarova a reușit contra Soranei Cîrstea prima victorie a carierei pe tabloul principal al unui turneu WTA

De asemenea, Ekaterina Makarova a adăugat la povestea ei de pe Instagram un filmuleț cu mingea de meci fructificată în fața Soranei Cîrstea! Victoria reușită de rusoaică a fost extrem de importantă, deoarece ea nu mai câștigase niciun meci pe tabloul principal al unui turneu WTA în întreaga carieră.

În schimb, Sorana Cîrstea a avut o cădere inexplicabilă! După ce s-a oprit în semifinalele turneului de la Istanbul (3-6, 3-6 cu Veronika Kudermetova), „Sori” a pierdut în runda inaugurală la următoarele trei turnee la care a participat: Madrid, Roma și Strasbourg! Pentru Cîrstea urmează turneul de Grand Slam de la Roland Garros, în perioada 22 mai – 5 iunie.

Publicat: 18 05. 2022, 12:56